• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
kalfa ile kıralıça - ilhami algör
nsan kırk yıllık arkadaşının kitabını nasıl tanıtır? hele de başından beri bu yazma serüvenine yakından tanıklık etmiş ise.

şunu hemen ifade edeyim: ilhami algör, ilk kitabı müzeyyen...’de ve ikinci kitabı albayım...’da dile öyle meftun ki, onu en çapkın, en kıvrak, en konuşulur, en akıcı haline öylesine sokmak istiyor ve başarıyor ki, arada, romanlarının kurgusunu ihmal edebiliyor. ama bunun çok da önemi yok. barthes, proust için şöyle demez mi: “canım sıkıldığında açıyorum rastgele bir sayfa, okuyorum”.

açın ilhami’nin kitaplarından bir sayfa: “oh! dünya varmış,” diyecek, neşeleneceksiniz. ama isterseniz hüzünlene de bilirsiniz. demek istediğim edebî demokrattır ilhami algör, seçenek sunar. bu mizacı ile ilgilidir. her şeye mesafelidir. kendine dahi.
kalfa ile kıralıça’da ise, “üfür üfür ipe diz” tekniğini kullanmıştır. kitap ne mi anlatıyor? ipten ne alacağınıza bağlı...

kitap tanıtımı idefix'ten alınmıştır.
  1. metroda kahkaha atmama sebep olan diyaloglara sahiptir. absürtlüğünden ısırdığım ya. nasıl da tatlı bir üsluptur o. serbest çağrışımına kurban.