1. kafanın rahat olmasını sağlamak.
 2. defetmesi zor biliyorum ama stressiz bir kafa da çözümlerden biri olabilir.
  hubot
 3. üzüldüğünüz ne varsa düşünüp ağlamak. sonra yorgunluktan bitkin düşüp saatlerce uyumak. en güzel uyku yorgunluk uykusudur.
 4. başımı yastığa koyduğumda içime oturacak düşünceler yoksa gerisiyle başa çıkabilirim. sadece huzur istiyorum.
 5. gfy
 6. uyumadan 1 saat önce bir kupa papatya çayı hem vücudu rahatlatır hemde uyku getirir. yaz mevsimiyse cam açık uyumak faydalı olabilir.
 7. uyku 90 dakikalık döngülerden oluşuyormuş. 90 dakikalık döngü bitti hoop diğeri başlıyormuş. Bu döngüler tamamlanmadığı zaman da uyanırsanız uykunuz kalitesiz oluyor. kaliteli uyku için zamanlamayı bu 90 dakikaya göre ayarlamak gerekiyor. 00:00 da yattınız 06:00 veya 07:30 da uyanırsanız kendinizi zinde hissediyorsunuz çünkü döngüyü bozmuyorsunuz.

  buradan hesaplayın
 8. tek şey. spor. düzenli spor yapıp uyuyamıyorum diyen yoktur herhalde
 9. bence zihinsel rahatlığın yanı sıra fiziksel şartlarında sağlanması gerekmektedir.

  önceden kullandığım yatak tam ortopedikdi. neden tam ortopedik yatak aldım onu da bilmiyorum. satıcı arkadaşın "aga bu süper yatak kullananlar memnun" söylemine aldanmış olabilirim. aldandık aldık. iki sene civarı bu yatağı kullandım ve yavaş yavaş yatak ortopedik özelliğini gösterdi ve bende sırt ağırları başladı. bira içiyorum yatıyorum lakin gece uyanıyorum, gülüyorum eğleniyorum yatıyorum lakin gece uyanıyorum, papatya çayı içiyorum lakin gece uyanıyorum. çapraz yatıyorum olmuyor, yanlamasına yatıyorum olmuyor. kenara yatıyorum, çünkü en rahat yeri orası, ama kenarda vücudumun şeklini almadığı için düşecek gibi oluyorum yine uyanıyorum. yatak tam ortopedik ya toz da konduramıyorum kusuru kendimde arıyorum sürekli. sabah kalkıyorum uyumamış gibiyim. akşam artık beni kim nasıl dövdüyse sırt ağrısından ölüyorum. sırt ağrım geçsin diye evin ortasında direk halının üstüne yatıyorum öyle takılıyorum. hatun evi süpürürken benimde tozumu felan alıyor süpürgeyle o moddayım. sonra günün birinde dükkanın bir tanesinde visco pedli bir yatağa rastladım. satıcı arkadaş "aga bu süper yatak kullananlar memnun" dedi, yastıkta versene birader ben biraz takılayım yatakta dedim uzandım yatağa. yarım saatten fazla yattım. yattığım yerden pazarlık yapmayı ihmalde etmedim. alışkanlık oldu ya yan yatıyorum, çapraz yatıyorum, kenara yanaşıyorum, yatak gel hacı kaliteli huzurlu uyku bende diye düşük perdeden kulağıma fısıldıyor. aldım yatağı. yatağı kullandıkça uzun süre tahtada yattığımın farkına vardım.

  velhasılı evet kafa rahat olacak amma lakin ki yatak da rahat olacak. *
 10. bir ara peşinde olduğum bilgiydi. şimdilerde ise biliyorum ama uygulayamıyorum;

  -spor yapmak.
  -yatmadan önce kitap okumak.
  -ne olursa olsun belli bir saatten sonra yemek yememek.
  -bitki çayları.
  -odanızda radyasyon yayacak bir şey olmaması.
  -sleep as android adında bir programı yükelemek. (bu program uykunuzu takip ederek nasıl daha iyi uyumanız gerektiğini söyler size.)
  -stresten uzak durmak.
  -ortopedik uyku eşyaları almak.
  -odanın sıcaklığının ideal olması.

  bütün bunların yanında erdal demirkıran'ın sadece aptallar günde 8 saat uyur kitabına bir göz atmak. maksimum uykunun nasıl olduğunu anlatıyor.