• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
kambur - şule gürbüz
benden, bana kayıtsız kalınması ile benden nefret edilmesi arasında bir seçim yapmam istense, tereddütsüz, nefreti seçerim – kayıtsız kalınacak bir yanım yoktur. ve ben söylemek isterim ki, her şey ve herkese kayıtsızım. değilmişim gibi davrandığım durumlar, yaşıyormuşum gibi yapma zorunluluğumdandır. bana sorulsa bir gün “kamburunun düzelmesini mi istersin, yoksa tüm insanların kambur olmasını mı?” diye, herkesi kambur görmek olurdu dileğim. yerden yüksekliğimin bu gülünç santimleri yüzünden, yaşama da ölüme de sizlerden daha yakınım. daha sonraları yerimi yadırgamamak için, yükselme isteğini bir türlü anlayamam. zaten bir portakalın doğusu batısı olduğuna inananlardan değilim – dolayısıyla dünyanın da... bana renk bile sormayın – bir beyazdan ya da sarıdan ne anladığınızı bilmeden size yanıt veremem. “‘genç bir yazarın ilk eseri’ denecek, ‘juvenilia’ kategorisine sokulacak hiçbir yanı yoktu kambur’un. olgun bir yazarın elinden çıkmış, acemiliği, sakarlığı olmayan, olgun bir metindi.” murat belge
 1. ilk baskısı 1992 yılında yapılan muhteşem (bkz: şule gürbüz) kitabı. kendi küçük, yarattığı huzursuzluk büyük bir kitap.
  !---- spoiler ----!

  neşeler de çerezdir, yaşamın bu acı içkisini rahat içebilmek için.

  !---- spoiler ----!
 2. kafası dağınık ve ne yazdığını kendisi bile anlayamayan biri tarafından yazılmış kitap.

  şule gürbüz büyük bir entelektüel ama kitap yazmasın. saatlerce konuşsun dinlenir ama kitabı olmamış. saat tamir ederek keyfine baksın.