1. hemşirelerin sık sık yaptığı, abinin yapmak istediği şey
  (bkz: kan vermek)
 2. ekstremitelerden alınıyorsa kan alma bölgesinin 4 parmak üzerine baskı yapacak bir şey bağlanır (bkz: turnike) . kan alınacak kişiden elini yumruk yapması istenir. bu işlemin amacı kanın damarda sıkışması ve damarların belirgin hale gelmesini sağlamaktır.

  sonra parmakla en geniş, en uygun damar seçilir. alkol ile ortam temizlenir. parmak ile tık tık yaparak damarı bulmak en kolayı gibi. bazı hemşireler damarı 6. his ile de bulabiliyorlar. artık işin pro'su olmuşlar.

  damarın uzanma doğrultusunda iğne dar açı ile batırılıp elle sabitlenir. sonra ilgili tüpler iğneye bağlanır kan akışı durana kadar beklenir. tüpe kan gelmiyorsa hafif geri çekmekte fayda var. hala daha gelmiyorsa iğneyi içeride dolaştırmaktansa çıkarıp tekrar sokmak daha iyidir. dolaştırılırsa damar/sinir hasarı oluşma ihtimali var. tabiiki bazı hemşireler yine yeteneklerini konuşturup içeride dolandırıp bulabilirler. onlar pro unutmayın.

  tüp, iğne ve turnike çıkarılır (turnike birden fazla tüp varsa daha önce de çıkarılabilir).

  pamuk ile iğnenin çıktığı yere 5 dakika kuvvetli şekilde bastırılması istenir. yoksa sonradan canınız yanar, içerisi morarabilir vb.

  not: o kan dolan tüpler vakumlu imiş.