1. kuzey amerika ülkesi.

  türkiye'nin 12-13 katı yüzölçüme sahip ancak nüfusu 35 milyon. bu nüfusla türkiye kadar da gsyhsi var, 1,5 trilyon dolar.

  sayı olarak dünyanın en fazla gölüne sahip ülkesi, hatta dünyadaki göllerin %60'ı bu ülkede. gölllerinin toplam alanı bile türkiye'den büyük.

  resmi dili ingilizce ve fransızca.

  federasyonla yönetilmekte ancak başkanlık sistemi değil bir anayasal monarşi sistemi var yani meclisi var. kraliçesi ingiliz milletler topluluğu kraliçesidir.
 2. 2 arkadaşım yerleşmeye gitti, geri geldi. içlerinden biri orada olduğu süre boyunca istisnasız her gün ağlamış. çok soğuktu, dayanamıyordum extracts demişti kız. düşünün işte, alaska'yı saymazsak us'in en kuzeyi, kanada'nın en güneyi. diğeri us'e gidemeyince orayı denedim ama bana göre değildi demişti.

  bir başka arkadaşım aniden ortadan kaybolan çocuğunun babasının izini sürmüş. kanada'da olduğunu öğrenince atlayıp gitmiş. sağolsun büyükelçilik çok yardımcı olmuş, bebeğinin babasını bulmuşlar ve buluşturmuşlar. kız ingilizce dahi bilmiyordu ve fransızca konuşulan bir bölgedeydiler. bana bebeğinin veya kendisinin sağlık problemleriyle ilgili mail atardı. ben ingilizceye çevirip geri yollardım. doktor yazdıklarıma göre ilaç yazardı. kız reçeteyi bana mail atardı, ben de nasıl kullanacaklarını yine mail yoluyla ona anlatırdım. döndü mü, kaldı mı bilmiyorum.

  bir sınıf arkadaşımsa yönelimleri nedenli türkiye atmosferinde kendini özgür ve mutlu hissetmediği için gitmiş, yerleşmiş. cesedi, ölümünden aylar sonra donmuş bir halde bir yol kenarında bulunmuş. başına ne geldiği belli değil. merhaba merhaba olduğum biriydi. rahmetliyle samimi, yakın bir arkadaşı bir tanıdığımın yakınının orada güçlü bir konumda olduğunu ortak bir arkadaşımızdan öğrenince benden sormamı ısrarla rica etti. büyük bir ihtimalle kıskançlık cinayeti ama delil yok diye bir cevap geldi.