• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kanatsız kuşlar - louis de bernieres
güneybatı anadolu'nun küçük bir kasabasında, müslüman ve hıristiyan toplumu yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamaktadır.
kasabada süregelen gizli karasevdalar, farklı inançlardaki iki din adamının bakış açıları, birbirine karışmış ve kaynaşmış iki toplumun ilginç karakterleri anadolu'nun bu kıyısını dünyanın birçok yerinden ayırmaktadır.
ne var ki kısa bir süre sonra o büyü bozulur. savaş korkunç yüzünü din ve milliyetçilik uğruna işlenen katliamlarla gösterir. artık açlık ve düşmanlık ortalıkta kol gezmektedir.
ve bu küçük kasabanın dışında askeri dehası ve akıl almaz cesareti ile ülkenin kaderini hayalinde yaşattığı biçimde yeniden çizen bir mustafa kemal vardır.
zamanımızın en iyi ve en sevilen yazarlarından olan louis de bernières, kanatsız kuşlar'daki destansı anlatımı ve derinden etkileyen temalarıyla geçmişimize muhteşem bir yolculuk yaptırıyor.
 1. osmanlı imparatorluğunun son demlerinde ve kurtuluş mücadelesinin başladığı dönemlerde fethiye'de geçen hüzünlü bir aşkı anlatan ancak bunun yanında bir dönemin acıklı değişimini görebileceğiniz harika bir kitap. kitaptaki köyü okurken farklı din ve milliyette ki insanların birbirleri ile olan samimiyeti,komşuluğu ve aşkları çok güzel aktarılmış.
  kitapta ermenilerle, osmanlı arasında ki katliamlar, yunan kralın kuduz olması ve mübadeleler konusu bu köy üzerinde yapmış olduğu değişimler anlatılmış.
  kitapta ki karakterlerin her birinin hikayesi ilgi çekici ve ülkede yaşanan gelişmeler içinde şekilleniyor. kitapta atatürk'ün yükselişi de detaylı olarak ele alınmış.
  kitapta acıklı bir aşk öyküsü, dağılan yuvalar ve ağır bir savaşın sonucunda neredeyse bir daha hiç düzelemeyecek hoşgörü ortamının bozulması var yazarın vurgulamak istediği bence tamda bu.

  kitapta rüstem ağa karakteri ve mehmetçik karakteri çok ilgimi çekti.