1. yunan mitolojisinde evrende hiçbir şey yokken, her şeyden önce meydana gelen belli başlı şeylerden birinin ismi. yaratılan ilk şey. yokluk, saf düzensizlik ve kafa karışıklığının form almış hali manasına geliyormuş önceleri. (bkz: khaos)

  sonradan latin diline, anlamı biraz daralarak aktarılmış (bkz: chaos) . 15. yüzyılda ise fransızcada bugünkü anlamına en yakın haline dönüşmüş ve diğer dillere de aktarılmıştır. (bkz: karmaşa)

  ingilizcede bu kelimenin "çeyos" değil "keyas" diye okunmasının sebebi de sanırım kelimenin yunan/latin kaynaklı olması.
 2. her yeni günde başımıza ne geleceğini bilmeden, tam da ortasında yaşadığımız zamanları tarif eden bir söz. herkesin şüphe ve kıytırık bir umutla güne başladığını gözlerinden okumak mümkün. eski bilim kurgu filmlerindeki yıkılmış şehirleri, ölen insanları, yüksek sesle tüm olan biteni söndürmeyi amaç edinen tiplerin yaşattığı ve yarattığı ortamı, kaos olarak nitelendirmeden edemiyorum..
 3. mutlak düzensizlik hali.
 4. boşluk manasına gelen latin kökenli kelime
 5. (bkz: the dark knight - christopher nolan)

  filmde joker'in savcı harvey ile olan diyaloğunda itina ile üzerinden geçtiği, adaletine vurgu yaptığı kavram.


  merhaba.

  biliyor musun aramızda dargınlık olmasını istemiyorum harvey.

  sen ve rachel kaçırıldığında ben gordon'ın kafesindeydim. o patlayıcıları ben patlatmadım. senin adamların, senin planın.

  plan yapan birine benziyor muyum?

  ne olduğumu biliyor musun?

  arabaları kovalayan bir köpeğim. arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem.

  anladın mı?

  sadece yaparım.

  mafyanın planları olur. polisin planları olur. gordon'ın planı olur. hepsi de komplocudur. küçük dünyalarını kontrole çalışırlar.

  ben komplocu değilim.

  komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın zavallılığını gösteriyorum.

  yani samimiyim bak, yaklaş...

  ...sen ve kız arkadaşınızın olayı kişisel değildi. doğru söylediğimi biliyorsun. o komplocular yüzünden bu hale geldiniz. sen de komplocuydun. planların vardı.

  sonuçta olanlara bir bak.ben en iyi yaptığım şeyi yaptım. senin küçük planını aldım ve sana karşı çevirdim. birkaç bidon benzin ve birkaç mermiyle şu şehre neler yaptığıma bak.

  biliyor musun neyi fark ettim?

  her şey plana göre gittiğinde kimse paniklemiyor. plan korkunç olsa bile.

  yarın basına, bir çete üyesi vurulacak, bir kamyon dolusu asker havaya uçacak desem kimse paniklemez. çünkü plana uygun olur. ama küçük bir belediye reisi ölecek desem herkes kafayı yiyor.

  biraz anarşi.

  mevcut düzeni sarsınca her şey kaosa dönüyor. ben kaosun elçisiyim.

  kaos neye dayanır sence?

  adildir. yaşarsın. ölürsün.

  işte şimdi birbirimizi anlıyoruz
 6. her zaman ortaya çıkmayı bekleyen muhteşem şeylere gebedir.
 7. entropi yasası gereğincedir