• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kapalı tabut - sophie hannah
dünyanın en ünlü dedektifi hercule poirot, monogram cinayetleri yazarının yeni romanında geri dönüyor. "söyleyeceklerim sizde şok etkisi yaratabilir." dünyanın en ünlü çocuk romanları yazarlarından biri olan lady athelinda playford, avukatına yeni vasiyetname hazırlatmış, bu sürpriz kararını irlanda'daki malikânesinde verdiği bir partide konuklarının önünde açıklamıştır. buna göre, iki çocuğu da mirasından tek bir kuruş bile alamayacak, servetinin tamamını, önünde yalnızca birkaç haftalık ömrü kalan ağır bir hastaya, asistanı joseph scotcher'e bırakacaktır. lady playford'un konukları arasında iki yabancı da vardır: dünyaca ünlü belçikalı dedektif hercule poirot ve scotland yard'dan müfettiş edward catchpool. her ikisi de bu partiye niçin davet edildiklerini anlamamıştır, fakat poirot, lady playford'un bir cinayet işleneceğinden kuşkulandığını düşünmektedir. katil ise onları fazla bekletmeyecektir. kurbanın ölüm şekli, geçmişindeki karanlık noktalar ortaya çıktıkça belirsizliği artıracak, herkesin bu cinayeti işlemek için geçerli nedenleri olduğu anlaşılacaktır. peki bu yeni vasiyetname, cinayetin nedeni midir yoksa katilin amacını gizleyen bir örtü mü?
(tanıtım bülteninden)
 1. agatha christie vakfı'nın onayıyla, sophie hannah tarafından, hercule poirot macerası olarak yazılan ikinci kitap. ilk kitap olan monogram cinayetleri'ni pek beğenmemiştim ama bu kitabın kapağını görünce bir şans daha vereyim dedim :)

  bu seferki anlatım ve olayın çözümü klasikleşmiş, agatha christie - hercule poirot kitaplarına daha yakın geldi bana. akış sırasında önemsiz gözüken detayların çözümde ortaya çıkması hoşuma gitti. oyun içinde oyun misali, polisiye romanı içinde polisiye öykü yazarı anlatılması -karakter ile sophie hannah'ın düşünme şekillerinin benzerliğini fark edince hele - ayrı bir tat katmış.

  beğenmediğim kısımları ise bir çiftin diyaloglarını fazla yapay bulmam ve bazı kısımların / çözümün anlatımının gereksiz uzun olduğunu(*:tek olaylı, 398 sayfalık poirot romanı mı olur :/) düşünmem olarak sıralayabilirim.

  !---- spoiler ----!

  "otopsi uğruna cinayet"

  !---- spoiler ----!