• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kapan - vüs'at o. bener
"yine de saygım baskın çıkıyor. birkaç günün büyütecinden bakmayı korumaktan alamıyorum kendimi. seni öyküler dışı tutacağım. öyküler ancak bizim dışımızda yaşanmışlık sanrılarında uyutacak bir kısa zaman için -içi sıkılanları. onlara bir ölçü duygu da katacağım hatır için! yazık ki deliremeyeceğim."

dost-yaşamasız, bay muannit sahtegi'nin notları, siyah-beyaz, mızıkalı yürüyüş-kara tren, buzul çağının virüsü, ihlamur ağacı-ipin ucu'ndan sonra kapan ile vüs'at o. bener öykü serüvenini tamamladı.

(arka kapaktan)
 1. vüsat o. bener'in son kitabı.

  enis batur'un ifadesiyle ölümü ne çok beklediğine dair ipuçları taşır.

  !---- spoiler ----!

  "peki anlatmayı deneyeyim. çıkmazdan çıkmaza sürüklenmekten başka çıkış yolu gözükmüyor. kişi oyalanmak için oyalandığının ayırımında ise, oyunu mutlaka yarıda bırakır. ben her zaman ayırımında olduğuma göre bedeni sürüklemekten başka hiçbir işe yaramıyor düşüncelerim. tam paranoyak ya da manik depresyon belirtileri... desene bu aldatmaca da sökmüyor. öyleyse? gramafon iğnesinin takıldığı ince çatlak. peki sürekli bu kısır döngüyü anlat. diski çeviren güç tükeninceye değin. elbet tükenecektir, disk de dönüşünü durduracaktır. bu saptama rahatlatmalı değil mi? sonsuza dek, (dek) de sınırsız değil demek ki... dönüş sürmeyecekse bu telaş bu iç fırtınası niye...
  ...
  peki ben neyim?
  belki bağışalanabilecek tek bencilliğim, başkalarını pek fazla bunaltmamak dileği..."

  !---- spoiler ----!