1. ilk önce, tablonun iki farklı versiyonunu da inceleyelim.

  tabloda gördüğümüz erkek figürü osman hamdi bey'in kendisidir. çoğunlukla, resmini çizeceği ortamda doğuya özgü kıyafetler giyip kendi fotoğrafını çektirir, sonra fotoğrafa bakarak yapar resimlerini. kaplumbağa terbiyecisi'de bu şekilde çizilmiştir.

  tablodaki mekan, bursa'daki yeşil camii'dir. osman hamdi bey çizime burada başlamış daha sonra çekilen fotoğraf yardımıyla kendi atölyesinde bitirmiştir.

  peki "kaplumbağa terbiyecisi" bize neyi anlatıyor? bunu anlamak için tabloyu incelemeye başlayalım.

  öncelikle neler görüyoruz?

  kırmızı kaftan giymiş, derviş kıyafetleri içinde sakallı, kambur yaşlı bir adam. bakımsız bir odada marul yiyen kaplumbağalara bakıyor. ama biraz düşünceli, karamsar ve yorgun bir bakış bu.

  sırtında bir nakkare (yarım küre biçiminde küçük bir davuldan oluşan vurmalı bir çalgı, mevlevi müziğinin dört temel çalgısından birisi) asılı ve buna bağlı mızrap (nakkareyi çalmaya yarayan nesne) boynundan aşağı sarkmış. ellerini arkasında kavuşturmuş, bir neyi tutuyor. kırbaç değil de neden ney? anlaşılan kaplumbağaları ney üfleyerek, nakkare çalarak yani musikiden yararlanarak terbiye etmeye çabalıyor. ama yaşlı adamın ney'i tutuşuna daha dikkatli bakacak olursak, neyi üfleme hazırlığında değil sanki vazgeçmiş, çabaları sonuçsuz kalmış.

  bize verilmek istenen mesajın ne olduğunu doğru yorumlamak için, osman hamdi bey'in hayatı hakkında biraz bilgi sahibi olmalıyız. osman hamdi bey, ilk türk arkeoloğudur. dünyaca ünlü iskender lahidi’ni bulan ve istanbul'a getiren kişidir. çağdaş türk müzeciliğinin öncülerindendir. istanbul arkeoloji müzesinin kurucusu ve ilk müze müdürüdür.

  sanayi-i nefise mekteb-i alisi'ni yani güzel sanatlar akademisi'nin kurucusudur.ayrıca modern anlamda ilk türk ressamlarından birisidir ve türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressamdır.

  bu durumu emre caner bir romanında şöyle açıklamıştır: "osman hamdi bey hayatı boyunca kimsenin bilmediği meslekler yapmıştı. ressam olmuştu en başta. sonra müze müdürü. bir arkeolog. ardından da güzel sanatlar akademisi müdürü. onun kaplumbağa terbiyecisinden bir farkı yoktu aslında!"

  osman hamdi bey, tüm bunları sanatı ve sanatçıyı önemsemeyen, antik eserlere hiç değer vermeyen bir toplumda başarmıştı. devlet kurumları hatta toplumun kendisi, sürekli kendisine yeni engeller çıkarmış, değişime, modernleşmeye direnmişti. işte tablodaki kaplumbağalar devletin hantal işleyen bürokrasisi ve değişime direnen, ağır aksak ilerleyen toplumun kendisiydi. yaşlı dervişin kendisi olduğunu söylemiştik. bütün bu duruma kızan osman hamdi bey, derviş de olsa sabrının bir sonu olduğunu göstermiş oluyor.

  !---- spoiler ----!

  12 aralık 2004 pazar. istanbul swissotel'de yapılacak müzayede tüm basının ilgisini çekmişti. haftalardır gazeteler, televizyonlar hatta magazin dergileri bu müzayedede satışa çıkacak olan bir tablodan söz ediliyordu. türkiye'nin sayılı zengin ailelerinin temsilcileri müzayede salonuna gelmişti. basın mensupları da yerlerini aldı. bütün salona heyecanlı bir bekleyiş hakimdi.

  1959 yılı. şişli'deki bir köşk, polis ekiplerince mühürlendi. bu evde ünlü bir armatör yaşıyordu: saim birkök. hayatı boyunca hiç evlenmemişti. askerlik arkadaşının kendi adını verdiği oğlunu evlat edindi. onu yetiştirmeye çalıştı. okuması için isviçre'ye gönderdi. bütün servetini ve sahip olduğu tersaneyi ona bırakmayı düşünüyordu. ancak balat'taki tersanede çıkan bir tartışmada manevi oğlunu tek kurşunla öldürdü. bu olay yaşandığında saim birkan 76 yaşında, ölen manevi oğlu saim gökoğlu 45 yaşındaydı.

  1960 yılının ilk ayları. profesör mustafa cezar, bir araştırma sırasında, şişli'de mühürlü bir evde, sanatsal değerinin yanında tarihi değeri de yüksek olan, kırktan fazla tablonun varlığını öğrendi. köşkün sahibi saim birkök, resme meraklı bir sanat severdi. ancak işlediği cinayetten dolayı sultanahmet cezaevi'nde yatmaktaydı. profesör, tabloların fotoğraflarını çekmek için köşkün sahibinden izin almak zorundaydı. hapishaneyi ziyaret edip saim birkök'ten izini aldı. mühürlü kapı kısa hakim eşliğinde açıldı. kapı aralanıp ışıklar yanınca, toz toprak arasından muhteşem bir hazine çıkmıştı. "kaplumbağa terbiyecisi" başta olmak üzere beş tanesi osman hamdi bey'e ait kırk tablo gün yüzüne çıkmıştı. tabloların fotoğrafları çekildi. sonra köşkün kapısı tekrar mühürlendi. profesör mustafa cezar, çektiği bu fotoğrafları kitabında yayınladı. böylelikle ilk defa bu tablonun gerçek bir görüntüsü ortaya çıkmıştı.

  1961 yılı. kanser hastası birkök, durumu ağırlaştığı gerekçesi ile salıverildi. zaten bir süre sonra vefat etti. arkasından büyük bir miras kavgası başladı. tablolar, anlaşmazlık durumundan dolayı resim heykel müzesi'ne teslim edildi. kaplumbağa terbiyecisi de, 20 yıl kadar sonra, açık artırmayla erol aksoy'un eline geçecekti. erol aksoy, tabloyu sahibi olduğu iktisat bankasının koleksiyonuna ekledi.

  12 aralık 2004 pazar. iktisat bankasının koleksiyonunda olan "kaplumbağa terbiyecisi" isimli tabloya, bankanın batması sebebiyle tmsf tarafından el konulmuştu. müzayede başladığında çekişme yeni kurulan iki müze arasında geçiyordu; istanbul modern ve pera müzesi. rakam çok yukarılara çıktı; öyle ki son teklif 5 milyon lirayı gösterecek tabela yoktu. demek ki müzayedeyi gerçekleştirenler bile bu kadarını beklemiyordu. kaplumbağa terbiyecisinin yeni sahibi pera müzesi oldu. ödenen 5 milyon, türk resim sanatı için bir rekordu. bu yüksek ücret, tablonun ününe ün kattı.

  günümüzde, sokaktaki vatandaştan profesörüne, üniversite öğrencisinden ev hanımına kadar herkesin bildiği bir yapıta dönüştü osman hamdi bey'in "kaplumbağa terbiyecisi". puzzleları, reprodüksüyonları yok satıyor, dizi sahnelerinde, karikatürlerde karşımıza çıkıyor. türkiye'nin bir nevi mona lisa'sı haline geldi.


  kaplumbağa terbiyecisi'nin ikizi osman hamdi bey, birçok oryantalist ressam gibi beğendiği tabloyu bir kez daha çizmişti. 1907 yılında ise resmi tekrar çizdi. 2. versiyon bir şekilde londra'ya kadar gitmişti. erol simavi 1984 yılında bu resmi 100 bin dolara satın aldı. halen belma simavi'nin koleksiyonunda bulunan 2.versiyon tablo, sakıp sabancı müzesinde sergileniyor.


  !---- spoiler ----!

  not: tablo sanattan öte, verdiği msj ifade-anlam bakımından ''sistemi eleştirmesi'' değerini hususi olarak yükseltmektedir..!
 2. ideolojik bir tarafı olmasa bu kadar popüler olur muydu tam kestiremediğim bir eser.
  abi
 3. osman hamdi bey'in yanılmıyorsam en ünlü eseridir. yıllarca kaplumbağa beslemiş biri olarak bu ismin nereden geldiğini merak edip dururum. uysal, sevimli bir canlı bu. ne kadar terbiyesiz olabilir ki?
  mnb
 4. bir bilgi yarışmasında tablodaki kaplumbağa sayısı sorulan ünlü osman hamdi eseri.
 5. pera müzesinde sergisi vardı bir ara osman hamdi beyin, tesadüfen istanbuldaydım sergiye gittim resmin orjinalini hiç görmediğim için ve sağda solda hep ucuz çakmaları olduğu için genellikle bu tabloyu pek sevmezdim ama diğer eserlerini de görünce adamı takdir ettim. yakında bir tablosu müzayede açık attırmayla satılacakmış nasıl paha biçilecek bilmiyorum çünkü aşırı güzeldi, rothkonun tablosunun 40 milyon dolar etmesini aklım henüz almıyor çünkü.