• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.67)
kara gözlüm - atıf yılmaz
azize (türkan şoray), babası temel reis'le (ali şen), balık satarak geçinmektedir. bu arada tezgâh başında söylediği şarkılarla dikkati çeker. işsiz bir müzisyen olan kenan (kadir inanır), azize ile balık tezgâhının başında tanışır. gazinocular kralı osman (aziz basmacı) da kızı aynı tezgâhta görür, bu arada sesini beğenip onu şarkıcı yapar. bu arada kenan da arkadaşı orhan'ın (müjdat gezen) yardımıyla aynı gazinoda garson olarak iş bulur. böylece birbirini seven iki gençten biri assolist, öteki garson olarak aynı gazinoda bir araya gelirler.

azize çok para kazanmak için bu işi kabul eder. bu arada kimliğini gizleyen bir bestekar azize ye aşık olmuştur ve onun için şarkılar yazmaktadır. azize de bu şarkıları çok sever ve bu gizli aşığı aramaya başlar. bu çok güzel şarkıların yaratıcısı azize’nin çok yakınında olan garsondur.

vikipedi
 1. filmin çekildiği tarih de (1970) türkan şoray 25 kadir inanır 21 yaşındadır.

  işin ilginç yanı kadir inanır ın bundan önce birkaç tane neredeyse hiç kimsenin izlemediği filmlerini saymazsan (gerçekten sayılmaz) ilk filmi sayılacak iken türkan şoray ın bu filmden önce yüzden fazla filmi olmasıdır.

  çiçek abbas filminden 12 yıl önce çekilmiştir. bunu niye söyledim derseniz şu sebepten; bu film'deki atışma en az onun kadar güzeldir

  !---- spoiler ----!

  balıkçı güzeli vs yengeç rıza

  !---- spoiler ----!

  yr- heeyt.. şu surata bak! bu ne biçim kıyafet rezil

  bg+ hoooşt köpek

  yr- bana bak yanındaki solucanı da havuç yerine doğrar şimdi seni pilaki yaparım

  bg+ höööst çirkefe düşmüş yaban armudu sende

  yr- babandır kaşkaval kabuğu

  bg+ anandır kahpe hüsniye nin oğlu

  yr- sokak aşiftesi

  bg+ bit laşesi, süprüntü küfesi

  yr- veledi zina, kubur faresi

  bg+ süslü hüsniye nin sidikli rızası

  yr- at kendini denize rezil namusun bi paralık oldu

  bg+ sen at kendini parktaki havuza ne güzel cacık olur ayının oğlu

  !---- spoiler ----!

  balıkçı güzeli vs yengeç rıza

  !---- spoiler ----!

  bıyıksız kadir inanır, apollo motor-bisiklet, gazino kazablanka, rock hudson ile mihracenin gözdesi filminde başrol teklifi... bir kadının gözleri bu kadar mı güsel olur, bir göze sürme bir kirpiğe rimel bu kadar mı yakışır...

  "her şeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyor"

  sevemedim kara gözlüm seni doyunca.
 2. ne zaman izlesem beni sinirlendiren filmdir.şöyle ki;

  tabi ki oyunculara, balıkçı güzeline laf yok ama uyduruk senaryoya iki çift lafım var.

  balıkçı güzeli azize, balık tezgahlarında söylediği şarkılarla fark edilip gazinolara kadar yükselir. artık çok fazla ünlenmiştir ve yurtdışından teklif alır. ancak bu süreçte tanıyıp aşık olduğu gizli bestekar (kenanmış adı unutmuştum) ise azize'nin gitmesini istememektedir. aşklarını doya doya yaşayamayan aşıklar çareyi ayrılmakta bulsa da yapamazlar azize'nin gitmekten vazgeçmesi ile kavuşurlar.

  yahu sen seven aşık olan bir adam olarak niye sevdiğine sahip çıkmıyorsun yanında olmuyorsun da aşağılık kompleksi ile kadını da aşağı çekiyorsun. resmen saçmalık. türk sinemasında bu kadar "aşk adı altında kadının yeri kocasının/erkeğin yanıdır ne kariyeri ne yükselmesi!!!" subliminali verilemezdi herhalde. bi de lafa bak! her şeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyor diye ayar veriyorlar.ya bi git.

  azize bizim gönlümüzde ama kör olası shopin değil! hıh.

  (yanlışım varsa düzeltin aklımdakiler bu şekilde)