• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kara vagon - bekir yıldız
öykücülüğümüzün kilometre taşlarından birisi de tartışmasız bekir yıldız'dır. bana sorarsanız, sabahattin ali'den sonra en büyüğüdür. o, istanbul'a sıkışıp kalmış edebiyatın yönünü ciddi biçimde anadolu'ya çevirenlerdendir. dünyada birçok ilki bağrında barındırmış mezopotamya'nın bize kapalı tutulan edebiyat kapısını harran'dan girerek yine yıldız aralamıştır. el değmemiş efsanelerin unutturulmuş güzelliklerin, insanın kaldıramayacağı kadar yoğun acıların üzerindeki tozu pası temizleyerek gün ışığına o çıkarmıştır. elinin kınası solmamış çocuk yaştaki eşini, dil döküp ikna ederek, kendi boynuna kendi eliyle ipini geçirterek namusunu temizlediğini sanan erkeğin, töreler önündeki çaresizliğini, kimse onun kadar inandırıcı yazamazdı.

şiirde nazım hikmet, romanda orhan kemal, öyküde bekir yıldız'ın sağ iken değerini bilemedik. sadece doğum yeri olan urfa değil, bütün güneydoğu, bütün türkiye, dahası bütün dünya emeçileri, ona çok şey borçludur.
hasan kıyafet
( idefix )
 1. okuduğum ilk kitaplardan henüz 11 yaşımda okudum çocuk yaşta okunabilecek bir kitap değil aslında çünkü içinde anadolu insanın çektiği acıları barındıran bir kitap.

  kitabı okuyalı uzun zaman oldu ancak aklımda kalan çocuk yaşta algılamakta zorluk çektiğim yerler mevcuttu mesela altı çocuğu olan ve yedinciyi bekleyen kadının bir ağaç dalı ile çocuğunu düşük yapması, önce algılamakta zorlandım daha sonradan öykünün ve kitabın bütününe hakim olduğumda ne kadar acı ve zor bir durum olduğunu kavradım.
  kitapta özellikle mevsimlik işçilerin sıkıntılarına dikkat çekiliyor sıkış tıkış vagonlarda çoluk çocuk giden aileler mesela bir bölümde vagonda büyük tuvaleti gelen adamın çektiği sıkıntı bulunan yöntem, çözüm.

  şu an kitap elimde değil yanlış anımsıyor olabilirim sanki bir öyküde pedofiliye vurgu yapıyordu güzel çocuk adlı bir öykü olsa gerek kitabı bulabilirsem kontrol edeceğim.

  bekir yıldız' ın öykücülüğü şahane okumanızı tavsiye ederim.