• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
karamazovi - petr zelenka
bir tiyatro yönetmeninin liderliğindeki bir grup praglı oyuncu, dostoyevski’nin karamazov kardeşler romanının tiyatro uyarlamasını, bir fabrikanın sıra dışı ortamında düzenlenen alternatif bir festivalde sunmak için krakov’a gelir. provalar sürüp gider ve yıkık dökük fabrikanın eğreti sahnesinde inanç, ölümsüzlük ve kurtuluş konuları işlenirken, tuhaf bir biçimde dostoyevski’nin bilindik temaları, tiyatro toplululuğunun kendi aralarındaki ilişkilerde de kendini göstermeye başlar. böylece roman, oyun, film ve “gerçek hayat” arasında bir etkileşim ortaya çıkar.
 1. karamazovi ( karamazov kardeşler) fyodor mihailoviç dostoyevskinin aynı adlı romanından çek yönetmen petr zelenka'nın 2008 tarihli çok ama çok ilginç bir uyarlaması. bilindik uyarlama filmlerden değil aslında birebir uyarlamak gibi bir niyeti olmadığı da açık. romandaki ruhu, havayı ve karakterlerin kişilik özellikleri ile aralarındaki ilişkileri günümüz dünyasındaki "gerçek" kişiler, olgular ve olaylara son derece etkili bir şekilde bağlayabildiğini; devasa, son derece ayrıntılı yazılmış bir romandaki karakterlerin kişilik analizlerinin çok kısa bir süre içinde gayet derli toplu ve özenli bir şekilde yapılabildiğini düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!

  ivan: söyleyin bana kim babasının ölmesini istemez?

  yargıç: siz delirdiniz mi?

  ivan: hepiniz kadar aklım yerinde. babam öldürüldü ve hepiniz bu çok kötüymüş gibi davranıyorsunuz. sizler yalancısınız!

  alyoşa: ateşi yükselmiş sayıklıyor.

  ivan: ben deli değilim. basit bir katilim ve bir katilden güzel sözler söylemesini bekleyemezsiniz.

  !---- spoiler ----!


  !---- spoiler ----!

  yargıç: baba katli, insanlığın bilinen en korkunç suçudur. eğer bunu cezalandırmazsak, bütün toplumu yaralamış oluruz.

  !---- spoiler ----!

  bu arada prag dejvickeho tiyatrosu karamazov kardeşler oyununu hala oynamaya devam ediyor.

  son olarak filmi izledikten sonra romanı yeniden okuma isteğinin oluştuğunu da söylemeden geçemeyeceğim.