• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Paul Auster
karanlıktaki adam - paul auster
uçsuz bucaksız amerika kırsalının bir beyaz gecesinde daha, dünyayı kafamın içinde döndürerek yeni bir uykusuzluk nöbetiyle boğuşurken karanlıkta tek başınayım...
72 yaşındaki eski kitap eleştirmeni august brill, geçirdiği bir araba kazasından sonra kızı ve torunuyla birlikte oturmaktadır. uykusuz bir gecede, anımsamak istemediği düşünceler ve olayları, karısının ölümünü, torununun erkek arkadaşının irak'ta vahşice öldürülüşünü kafasından kovmak için, kendi kendine öyküler anlatır. abd'nin irak'la değil de, kendi kendisiyle savaşta olduğu bir öykü kurar. bu hayalî abd'de, ülke kanlı bir iç savaşa sürüklenmiştir. gece ilerledikçe, brill'in öyküsü gittikçe yoğunlaşacak, unutmak istedikleri bir bir geri gelecektir...
amerikan edebiyatının son döneminin en saygın birkaç yazarından biri olan paul auster, tüm dünyayla aynı günlerde yayınladığımız yeni romanı karanlıktaki adam'da, belki de bugüne kadarki en politik yapıtını sunuyor okurlara
 1. paul auster'in okuduğum ilk ve muhtemelen de son romanı. belki de paul auster'i tanımak için kötü bir tercihle başladım.
  kitabı yarısına kadar okuduğumda hissetiğim izlenimler;
  felsefi derinliği olan bir hikaye yakalanmış,
  oscar wilde, camus,goethe, satre gibi yazarlara göz kırpılmış,
  metaforik bir dille kafkaesk uslupta insan algısından dem vurulmuş,
  evren, bilinç paradoksuna dair, realizmle surrealizmin içiçe geçtiği birinden diğerine atlanan parapsikolojik, julio cortazar'vari bir kurgu oluşturulmuş,kanaatindeydim.
  fakat maalesef kitabı bitirdiğimde, iyi bir yazarın elinde devleşecek olan bu izlenimler bende bir kuruntudan ibaret olarak kaldı. yukarıda sıralanan bu özellikler sanki populizm adına yapay olarak tezgahlanmış gibi.
  çünkü kitabın son yarısında işin tadı kaçtı, bilindik bayağı 3. sınıf amerikan edebiyatı üslubuna dönüştü maalesef. dedeyle torun arasında zorlama ve sanki bir yere yetişecekmiş hissiyatı yaratan çabuk çabuk karşılıklı boş diyaloglar, hikayede kopukluklar, nedensellikten uzaklaşma ve uyduruk basit bir son.
  tam bir b filmi. mümkünse okumayınız efem, illa okuyacağım diyorsanız e book formatını bir yerlerden indiriniz, boşa evinizde yer kaplamasın.
 2. aslında çok okuyamadım ancak okuduğum kadarki bölümde soğuk ve sıkıcı buldum. okuduğum ve hayran kaldığım diğer iki auster kitabındaki akıcı ve etkileyici anlatımı beklemiştim ancak hayal kırıklığı yaşadım.

  kitap için yazarın en "politik" romanı deniyor; belki anlatımdaki farklılık bu yüzdendir.

  karar vermekte çok mu acele ettim; bir şans verip biraz daha okusam mı bilemedim. ama bu süreyi başka bir auster kitabı ile değerlendirsem belki de daha iyi olacak.

  tavsiye bile edemeyeceğim bir kitap oldu benim de.