1. karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yaz aylarında sıkça karşılaşmanın mümkün olduğu fenomen. türlü rivayetler olmasına rağmen, özellikle köylerde, kasabalarda baş göstermektedir.
  sebebi, yaz ayında, sarı güneş altında, pancar, buğday, bağ, bahçe, ekim, bakım ve sulama gibi işlerden çoğu zaman evine uğramayan, uğradığı zamanda sekis yapmaya mecali kalmayan çiftçi amcanın, sezon kapanıp hasatı kaldırdıktan sonra, bunun vermiş olduğu çoşkuyla birlikte, kışın yapacak iş bulamamak gibi faktörlerin de etkisiyle evdeki tarlayla uğraşma, ekme, dikme, sulama hadisesinin nihayi sonucudur. çünkü kış günü özellikle çiftçi için sekten başka yapılacak daha bir iş, daha iyi bir uğraş yoktur. kaldı ki bu adam çiftçidir. yazın da olsa kışın da olsa illaki bir şeyler ekmek onun kutlu fazifesidir. derken kış sezonu kapanır. yazla birlikte, yavaş yavaş, türlü renk ve çeşit ahengi içinde insan civcivleri kendilerini göstermeye başlarlar.
 2. insan yazın doğmuşsa annesi doğurmuştur,
  kışın doğmuşsa dünyaya atılmıştır,
  ilkbaharda doğmuşsa kendini hayata getirmiştir,
  sonbaharda doğmuşsa allah yaratmıştır.

  bu yüzdendir, yazın doğanlar darwinist, kışın doğanlar pesimist, ilkbaharda doğanlar hedonist, sonbaharda doğanlar septik olur.

  not 1: terazi burcuyum.
  not 2: yatırım tavsiyesi değildir.
  abi
 3. kış mevsiminin çok sert geçtiğinin göstergesidir.
 4. işte bunlar hep kış saati uygulaması.