karen armstrong

Kimdir?

karen armstrong (d. 14 kasım 1944, wildmoor, worcestershire), ingiliz dinler tarihçisi, yazar.

katolik bir rahibe olarak yedi yıl geçirdikten sonra 1969'da ayrıldı ve oxford üniversitesi'nden edebiyat lisans diploması alıp londra üniversitesi'nde modern edebiyat dersleri vermeye başladı. aynı zamanda bir kamu kız lisesinin de ingilizce bölüm başkanlığını yaptı. 1982'de serbest yazarlığa ve görsel yayıncılığa başladı ve 1983'te orta doğu'da st. paul'ün eserleri ve hayatını konu alan altı bölümlük bir belgesel dizisi çekiminde görev aldı. diğer televizyon çalışmaları varieties of religious experience (dini tecrübenin türleri, 1984) ve tongues of fire (ateşten diller, 1985) gibi yapıtları içermektedir ki ikinci yapıt dini ve şiirsel ifade ile ilgili aynı isimli bir antoloji oluşturması ile sonuçlanmıştır. 1988'de (ve 1991, 2001 sonraki baskılar) yayınladığı holy war (kutsal çatışma) adlı eseri batı'da sert eleştirilere hedef olmasına yol açmıştır.(vikipedi)
  1. tanrı adına savaş isimli kitabının ilk bölümünde yahudileri incelemiş ve yahudilerin 14. yy dan sonra büyük yalnızlıklardan ve sürgünlerden geçtiğini ifade etmesi, söz konusu bölümün büyük bir kısmını almıştır. Yahudilerin aitlik duygularının ve başka toplumlara itilmelerinin acısını anlamış olmalı.

    Karen armstrong, hatırladığım kadarıyla rahibe eğitimi sonrası adaptasyon sorunu yaşamış ve intiharı düşünmüş. Bu durum sanırım hayatının önemli bir noktası olması sebebiyle büyük dinlere mensup kişilerin dışlanması durumları ile ilgilenmiş ve bunun zorluğuna dair yorumlar yapmış.
    Kitaplarında dinlere karşı ters bir yorum görmediğimi belirtmek isterim. Oldukça belirgin olan araştırmacı ve akademik tarzını beğeniyorum.

    Hatta, tanrı adına savaş kitabının 2. bölümünde şöyle der;
    "cihad, batılıların çoğu zaman varsaydığı üzere 'kutsal savaş' yerine 'mücadele' ve ' gayret' olarak çevrilmesi gereken bir kelimedir."