1. bana göre insanların en iyi maaşlı köle olmak için girdikleri yarış sadece. çoğu insan kendi işyerini kurmaktan aciz.
  2. yalnız insanların uğraşı.

    belki sadece benim çevremdekiler öyledir bilmiyorum ama insanlar evlendikten sonra kariyer falan pek umurlarında olmuyor. "işim var, eşim var, daha ne isteyeyim?" moduna giriyor sanırım insanlar evlendikten sonra. zaten çocuk doğduktan sonra da ilk 7 yıl çocuğa bağımlı bir hayat sürüyorlar.
  3. türkiye gibi iç durumu karışık, dış politikası ise belirsiz bir ülkenin vatandaşı olarak kariyer yapmaktan başka çıkar bir yol göremiyorum malesef.

    bir gün uyanıyorsun ağam rusya'ya atar yapmış, ordaki tüm şantiyeler kapanma tehlikesinde. bir gün uyanıyorsun, ne alaka dersin, ağam bu sefer nijerya'ya atar yapmış, 50 nijerya vatandaşını sınır dışı etmişiz adamlar feto'nun okulunu kapatmayız bize zararı yok veliler de memnun dediler diye.

    velhasılı geleceği belirsiz ülke vatandaşlarının kendileri için birşeyler yapmaya çalışanları küçümsemeye çalışmaları yerine uluslararası geçerliliği olan sertifika ve eğitimleri almaları, mesleki programları öğrenmeleri ve iş hayatlarında günü kurtarmak yerine onları bir adım daha öteye taşıyacak işlerle uğraşmaları gerekmektedir.