1. azerilerin "eskiden" yoğun olarak yaşadığı, çıldır gibi müthiş bir göle sahip, ani gibi bir kaleninde bulunduğu ilimiz.
  psk34
 2. türkiye nin uzak doğusu
 3. karper in isim babası
 4. 2000 ve 2001 yıllarından nadir hatırladıklarım:
  -h şeklinde konumlanan hayatın burada aktığı üç büyük caddesi olması
  -oypa süpermarket
  -ağustos ayında kar yağması
  -tabelada -33 santigrat derece görmem
  -eski kaşarcılar
  -ve fevzi paşa ilköğretim okulu
 5. üst üste yığılan şehir, kars! sınır kenti olmasından dolayı, ancak bu şekilde telaffuz edilebilirdi sanırım...
  ara not: aslında bu yazıyı youreads dergiye göndermek istiyordum, sonra düşünüp ne fark eder ki diye buraya yazmak istedim.

  tarih öncesinden bu yana, sürekli bir göç alan bu şehir için bazı kaynaklar " kolsa " ya da " kors " isimli topluluğu gösteriyor. ancak gürcüce ile olaya lisaniyet kavramı ile bakıldığında, " karis kalaki " yani türkçe ismi ile " kapı kenti " olarak karşımıza çıkıyor. bence bu isim daha çok yakışıyor, bu her karışında tarih kokan memlekette... osmanlı ve öncesi dönemlerinin tüm izlerini kaleiçi'nde taşköprü taraflarında hissedebilirsiniz... durun! hemen çeşitli hayallere dalmayın. çünkü, ne yazık ki tarih ile mahalleler uyum içinde birleşememiş... kaleiçi demişken biraz da kale ve çevresinden bahsetmezsek olmaz. kalenin güneyinde 19. yüzyılda rusların kurduğu taş duvarlarıyla " baltık " mimarisinin güzel eserlerinin örneklendiği mahallelerinde izinizi kaybedebilirsiniz...
  sekiz
 6. ben gidip görmedim ama gidip, görenler kars'ın sarıkamış ilçesinde bulunan katerina köşkü'nü çok methediyorlar. köylüler köşkün içinde bulunduğu ormandan ve köşkten yani bizatihi binasından yakacak odun temini yoluna gittikleri için bir dönem askeri bölge ilan edilmişti ve sivil girişi yasaktı. bu yasak kalktı diye bir yerlerde okudum gibi hatırlıyorum ama emin değilim.

  katerina köşkü

  giriş

  yakından