• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kayıp kız - gillian flynn
aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

“ne düşünüyorsun amy?.. evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: ne düşünüyorsun? neler hissediyorsun? sen kimsin? bize ne oldu? şimdi ne yapacağız?”

evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı amy aniden ortadan kaybolunca, nick dunne bu sorularla baş başa kalıyor. polisin baş şüphelisi nick. amy’nin arkadaşları, kadının nick’ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. nick’e göre bütün bunlar büyük bir yalan. polis, nick’in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. dahası, biri, cep telefonundan ısrarla nick’i arıyor. asıl soru şu; nick’in güzel karısına ne oldu? peki, amy’nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
kayip kiz’da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

“bıçak kadar keskin. şaşırtıcı derecede sinsi. akıl almaz bir oyun. kayıp kız, gillian flynn’den baş döndürücü bir roman. gillian flynn’in gerilim konusunda patricia highsmith’den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. ilk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek.”
 1. kitap editörü ve çevirmeni kardeşimin tavsiyesi üzerine edindiğim ve bir solukta okuduğum farklı bir gerilim romanı. planlar, planlar ve yine planlar arasında bir aile draması. temposu hiç düşmeyen, madalyonun iki yüzünden de durumu anlatan. günlük tarzında yazılmış bir gerilim. oldukça başarılı. aynı isimle sinemaya da uyarlandı ve senaristliğini yine kitabın yazarı yaptı. bu sebeple kitap-film arasındaki kopukluklar yaşanmamış.

  (bkz: gone girl - david fincher)
  reax
 2. kafa dağıtmalık kitaplar aradığım bir dönemde okuduğum oldukça sürekleyici ve şaşırtıcı bir hikayeydi. biraz kalın olmasına rağmen çok hızlı okunuyor. sonunda vay anasını dedirten bir polisiye. ben baya düşük beklentilerle başladığım için belki de, tahminlerimin üzerindeydi.

  not: yalnız filmi çok kötü. hiç 600 sayfa okuyacağıma filmini izliyim demeyin.