• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
kazaklar - lev nikolayeviç tolstoy
1863'te yayımlanan kazaklar, tolstoy'un yarı-otobiyografik kitaplarından biridir. genç ve zengin bir moskovalı olan olenin, daha "sahici" bir hayat arayışıyla rus ordusuna yazılıp kafkaslar'a gider. birliğiyle yerleştiği bir kazak köyünde, bir yandan tabiatın ihtişamı karşısında sarhoş olur, bir yandan kazak ve çeçenlerin kaba güçlerinden etkilenir, bir yandan da köylü bir kıza duyduğu aşkın karşılıksız kalışıyla, kısa süreli de olsa ruhsal bir uyanış yaşar. capcanlı ayrıntılar, aşk acısı ve tabiatın güzellikleriyle örülmüş bu güçlü hikâyeyi leyla soykut'un rusça aslından yaptığı çeviriden okuyacaksınız.
  1. tolstoy'un uzun yıllar ara vererek yazdığı kendi hayatından bir kesit olan kitabı. bu kitaba 10 yıl ara verip başka kitaplar yazmış. 3 yıl askerlik yapmış, seyahat etmiş, evlenmiş.
    tolstoyun kalemini eleştirmek gibi bir densizlik yapmayacağım. rus klasiklerinin genel özelliği akmayan girişler kazaklar'da da var. bu yaşa kadar neden okumadım diye düşünsem de iyi ki şimdi okudum tekrar dönüp okumaya fırsat bulamazdım bu deneyimimle okumam daha etkili oldu. buradaki tanıtımda da çeviren leyla soykut'dan bahsedilmiş genel olarak eleştirecek kapasiteye sahip olmasam da allah ve tanrı kavramlarını kullanımı okurken kafamı karıştırdı.