• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
kaze no tani no naushika - hayao miyazaki
dünya 'seven days of fire' isimli yıkıcı bir savaşın ardından yaşanmaz bir yerleşim yerine dönüşmüştür. savaş sonrası ortaya çıkan zehirli bir gaz sebebiyle tüm doğal yaşam sona ermiş, insanoğlu da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. çok az sayıdaki insan kolonileri bu gazdan arındırılan irili ufaklı adalarda yaşamaktadır. prense nausicaa'nın halkı da bu insan topluluklarından biridir. prenses nausicaa, doğaüstü güçleri sayesinde canlı olan tüm varlıklarla ve ormanlarla konuşup anlaşabilme yeteneğine sahiptir. o bu zehirli gaz dolu ormanlara karşı halen daha umutludur ve bir kurtuluş yolu bulabileceği inancını taşır.
  1. miyazaki'nin doğa ve uçan cihazlar takıntılarının iyice gün yüzüne çıktığı eseri. kendi içinde kesinlikle başarılı olsa da daha sert ve daha başarılı bir başka benzerinin yanında ezilmiştir.

    (bkz: mononoke-hime - hayao miyazaki)
  2. prenses nausicaa'nın toprağın kirletilip zehirlendiğini öğrendikten sonra "kim, nasıl böyle birşey yapar?" şeklinde adeta izleyeciye yönelttiği soru en vurucu yeri gibi eliyor bana. benim ilk izlediğim hayao miyazaki animesi olmasından olsa gerek bir çok animeye oranla daha çok severim konu ve çizimlerini.