• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
kaze tachinu - hayao miyazaki
kaze tachinu, japon anime üstadı hayao miyazaki'nin muhteşem kariyerinin son filmidir. konusunu tatsuo hori'nin kısa öyküsü üzerine olan kaze tachinu adlı mangadan alan film, jiro horikoshi'nin kurmaca hayat hikayesi niteliğindedir. jiro horikoshi, ikinci dünya savaşı'nda japon imparatorluk ordusu tarafından kullanılan ve pearl harbor baskını da aralarında bulunmak üzere birçok muharebede yer almış mitsubishi a6m zero savaş uçağını tasarlamıştır. film horikoshi'nin çocukluğundaki gökyüzü sevdasından başlayarak üniversiteye gidip mühendislik eğitimi aldığı yılları ve kariyerini, miyazaki'nin o kendine özgü masalsı anlatımıyla sinemalara taşıyor.
 1. bir çok önemli tarihi olaya yer vermesinin yanında müzikleriyle asla aklımdan çıkmayacak yapım.

  !---- spoiler ----!

  "rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalı" sözleri ile başlayıp "yaşa rüzgar misali" sözleri ile filmi bitiripi beni tam anlamıyla kalbimden vurmuştur. (bkz: paul valery)

  !---- spoiler ----!
 2. miyazaki'nin jübilesini yaptığı ve maalesef benim en sevmediğim filmidir. o muhteşem hayal gücünden, beslendiği japon mitolojisinden ve filmlerinin o büyülü atmosferinden eser olmaması bende hayal kırıklığı yaratmıştı.