• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kedi beşiği - kurt vonnegut
ben daha genç bir adamken; iki kadın, 3000 litre içki, 250.000 sigara önce... yani ben çok genç bir adamken, adına 'dünyanın sona erdiği gün' denecek bir kitap için malzeme toplamaya başlamıştım. kitap, gerçeklere dayalı olacaktı. kitap, ilk atom bombasının japonya'daki hiroşima'ya atıldığı gün, önde gelen amerikalı şahsiyetlerin neler yaptığının bir anlatımı olacaktı. bir hıristiyan kitabı olacaktı. o zamanlar hıristiyan'dım. şimdi ise; bokononcu'yum. bokonon'un buruk tatlılıktaki yalanlarını bana öğretecek biri olsaydı, daha o zamandan bokononcu olurdum. fakat bokononculuk, karayip denizi'ndeki san lorenzo cumhuriyeti isimli küçük adayı çevreleyen çakıl taşlı plajların ve keskin mercan kayalıklarının ötesinde bilinmiyordu henüz... biz bokononcular, insanlığın takımlardan oluştuğuna inanırız; ne yaptıklarının farkına varmadan tanrı'nın iradesi'ni yerine getiren takımlardan. bokonon, bu takımlara 'karass' adını verir ve beni kendi karass'ıma getiren araç, yani kan-kan, adına 'dünyanın sona erdiği gün' denilecek ve hiçbir zaman bitirmediğim bir kitap olmuştu. modern insana, deliliklerine dair bir başyapıt. gezegenin sonuna dair apokaliptik bir öykü. kara mizahla örülü bir gelecek tasavvuru. nesilleri derinden etkileyen kedi beşiği
 1. kurt vonnegut ' tan kara mizah, distopya ve bilim kurgu üçlemesenin harika örneği.

  muhteşem bir anlatım tekniğine sahip kurt 'un, kitabı okurken derin düşüncelere daldıran, bazen gülmekten karnınıza ağrı girecek şekilde yazdığı ironilerle dolu, harika kara mizah örneği.
  bokonon adlı keşişin/rahibin kurmuş olduğu dinle yaptığı ironileri okurken sıkılmayacağınız, ilgi çekici, önerdiğim kara mizah kitabı.

  kitaptan bir kaç alıntı;

  !---- spoiler ----!

  istedim ki her şey

  anlamlı olsun;

  böylece herkes sinirli değil,

  mutlu olsun.

  yalanlar uydurdum

  gayet iyi uyan,

  ve bu sefil dünyayı

  cennet katına koyan.

  ***

  bokonon bize şöyle der:

  seven yalancıdır,

  kendine söyler yalanı.

  doğru olan sevmeyendir,

  gözleri istiridyeye benzer!


  ***

  gün gelecek bu çılgın dünya yok olacak,

  ve tanrımız bize verdiklerini geri alacak.

  eğer o hazin günde azarlamak istersen tanrı’nı,

  git azarla. yalnızca gülümseyecek ve sallayacak başını.

  !---- spoiler ----!