keg


  1. bisiklet kültüründe, güvenliğiniz için bulundurmanız daha doğrusu kullanmanız tavsiye edilen kask, eldiven ve gözlük üçlüsünü ifade eden kısaltma.

    kask, olası bir kaza anında kafanızı ve içindekileri korumak için, alınacak hasarı minimuma indirmek için önerilir.
    eldiven, içeriğindeki süngerimsi, jelimsi doku ile hem yoldaki sarsıntıları absorbe ederek el ve bileklerinizde ağrı yaşamamanızı hem terleyen avuç içlerinizin sürüş açısından sıkıntı çıkartmamasını hem de olası bir kaza, düşme anında ellerinizin tahriş olmamasını engeller.
    gözlük, havada uçan kaçan börtü böcek, toz toprak gibi şeylerin gözünüze girmemesini, rüzgar ve yağış yüzünden gözlerinizin kapanmamasını sağlayarak açık, net ve rahat bir görüş imkanı yakalamanızı sağlar.

    bunlar elbetteki hiçbir zaman zorunluluk ya da yasal dayatma değildir, küçükken hiçbirimizin kafasında o mantar gibi duran kasklardan ya da bizi şekil gösterecek o gözlüklerden hiçbiri yoktu. hepimiz düşe kalka, bir taraflarımızı yara, kıra bindik o bisikletlere ama bilinçli olan ve bedenine/yaşamına değer veren her bisikletli bu üçlüyü en azından zihin süzgecinde bir değerlendirmelidir.