1. kekik deyip geçmemek gerek. mutfakta çok faydalı bulduğum ve bence vazgeçilmez bir tat-koku. kokusu tesirli evet ve et yemeklerine yakışıyor. sadece et yemeklerine yakıştığını söyleyemem ama.

    pek çok çeşidi olmakla birlikte hatay yöresinde sanıyorum zahter olarak geçiyor adı. oranın malum baharat zenginliği ve damak tadı.. bu bitkinin bulunduğu yere göre farklı koku ve tatlarda olduğunu düşünüyorum. zira bilmiyor olsam da böyle bir özelliği kesin olmalı.

    farklı farklı kurutulmuşuna denk gelmek mümkün. taze fasulye yemeğinde de kimi zaman dağ kekiği dediğimiz türden olanını kullanıyorum ben. yani sebze yemekleri içinde vazgeçilmez. bunun dışında fırında patates yapmak gibi bir işe kalkışırsanız ya da patatesi haşladıktan sonra kavurmak isterseniz ya da patatesleri küp küp doğradıktan sonra tavada şöyle bir çevirdikten sonra da.... kısacası patatese çok yakışıyor demek istedim.

    kekik çayı içeceklerin dikkatli olması gerekiyor zira tansiyon problemi olanlara önerilmiyor. bunun dışında saça parlaklık vermek adına haftalık kürler uygulanabilir yine çayıyla.

    haa unutmadan bir başka tesiri ise; ağız yaraları ve diş eti rahatsızlıklarında kekik çayı vazgeçilmez bir gargaradır efenim.
  2. dağ kekiği diye bir türü var. çok daha keskin kokulu ve aromalı. demet halinde her bahar alıp kurutuyorum. zeytin koyduğum kapta zeytinyağı ve limon dilimleriyle bu kekikten ekliyorum ve yemelere doyamıyorum.