1. aynı mantıkla futbolu geçersiz kılıyorum izleyin.

    caner semih'e uçan tekme atar. hakem caner'i oyundan atar. fenerbahçe galatasaray karşısında 10 kişi kalmıştır ama canerin atılmasının haksız olduğunu düşünen fenerbahçe futbolcuları hırslanıp daha iyi oynamaya başlar. gördüğünüz gibi hakem aslında kırmızı kartı vererek futbolu katletmiştir.
  2. kelebek etkisi verilen örnekten yola çıkılırsa ahlakı geçersiz kılmaz ama ahlaksızlığı meşru kılar. devletime verdiğim vergi bir yerdeki gruplara silah olarak giderse ve bu silahlar yüzünden birileri ölürse ne olacak? öyleyse vergi vermemem daha hayırlıdır. ama vergi vermediğim için de başka bir sorun ortaya çıkabilir. öyleyse bir tür kinizmi mi benimsemeliyim? veya ihtimalleri hesaplayan bir robot yapalım ve en az zarar uğruna robota uyalım. mehmet cüzdanı versin mi vermesin mi? eldeki verilerle bu yapay zeka mehmet'e ver ya da verme desin. mantıklı gelmiştir diye düşünüyorum. bir de tüm olasılıkları ve bu olasılıkların sonuçlarını temel bir yasaya bağlamış insan üstü gelişmiş süper kavranamaz bir yapay zeka düşünün. her şeyi bildiği için baştan kuralları koyuyor ve sizden uymanızı istiyor. mehmet cüzdanı veriyor ama o da ne? mehmet'in verdiği cüzdan yüzünden cüzdan sahibi bıçaklanıyor. gelişmiş süper kavranamaz yapay zekamız bunu biliyorsa neden bu anın olmasına izin verdi? hiçbir şey yok olmadığına göre ölen kişinin kalıntıları tekrar yaşama döndüğünde daha iyi bir noktada olması orada ölmesine bağlıysa biz bu süper anlaşılamaz gelişmiş yapay zekayı reddetme eğiliminde olur muyuz? bence oluruz. "ihata edemediğin şeye nasıl sabredeceksin?" bir dakika biraz tanıdık geldi bu.
  3. laplace'ın şeytanı

    tüm evren etkileşim halindedir ve bu etkileşim herhangi bir sıra içerisinde gerçekleşmez tamamen rastlantısal olarak gerçekleşir. bir kelebek kanat çırptı diye mehmet'in ölmesi evreni bağlamaz, mehmetler çiçekler ve hayvanlar her zaman ölür.

    mehmet'in ölmesi dünyanın, dünyanın ölmesi samanyolunun, samanyolunun ölmesi evrenin umurunda olmaz.

    sizce de türümüzü ve felsefemizi çok abartmıyor muyuz?