1. her türlü siyasetten, cinsiyetçi, ırkçı söylemden, ideolijiden ayrı konuşuyorum. orada toplanan diyarbakır halkının içine eli bıçaklı birini ben de salmazdım. vurup, öldürmek mi? benim için son seçenek olurdu.
 2. sokakta çocukların ve yaşlıların devletin keskin nişancılarıyla kurşunlanabildiği, onca rapora rağmen kabul edilmese de bodrumlarında yanmış çocuk kemikleri bulunan ülkede vurulmuş gençtir, polis salahiyetleri kanununa yeterince karşı çıkılmamasının sonucu olarak vurana bişey olmayacaktır, kanuna uymasa ne olur ki zaten, adamlar 15 yıldır kendilerine göre değiştirdikleri anayasayı askıya alıyor, polis salahiyetlerini mı askıya almayacaklar.
 3. diyarbakir'da meydana gelen bir diğer esrarengiz olay. yine bir cana mal olmuştur. ama ortada garip ve hala cevapsız sorular var: çocuğun üzeri neden çıplak? bıçak ne alaka? neden canlı bombayım diye bağırıyor? çanta nerede? gazetecilerin görüntülerine neden el konuyor?

  daha önce meydana gelen diğer esrarengiz olay ise 28 kasım 2015 tahir elçi'nin öldürülmesi idi. orada da garip sorular vardı, hala cevapsız: tahir elçi'yi vuran adamlar neden koşarak o sokağa girdi, koşar halde ateşledikleri tabancalarından tahir elçi'yi nasıl vurabildiler? o kurşun başkasına değil de tahir elçi'ye, vücudunun başka yerine değil de tam kafasına nasıl isabet etti? dünkü çıplak adamı anında yere seren polisler, tahir elçi'nin vurulması esnasında bir metre yakından koşarak geçen adamı yoğun ateş altında nasıl düşüremedi?
 4. ölümcül olmayan vücut bölgelerine ateş ederek etkisiz hale getirmek gerekirdi.

  ama öldürüldü.

  niye?

  kendinize sorar mısınız bu soruyu. gerçekten öldürülmesi gerekli miydi, yoksa etkisiz hâle de getirilebilir miydi? gerçekten canlı bombaya benzer bir hâli mi vardı genç adamın? zaten yarı çıplak koşuyor. bomba olmadığı her hâlinden belli. kaldı ki çevresinde başka insan da yok. e bomba patlatacak olsaydı dahi çevrede kimse zarar görmezdi.

  bazılarınız ısrarla anlamıyor, kafaları almıyor bir türlü; ama “üzerimde bomba var” diye bağırmak, hemen öldürülme gerekçesi olamaz. nokta!
 5. beşiktaş patlaması burda etkisiz hala getirmeye çalışan polislerin hali ortadayken üzerinde bomba olduğunu söyleyen birine polisin acıması, yumuşak davranması hata olur. yok üstü çıplakmış da hiç canlı bomba tipi varmış mı da. eğer ortada kalabalık bir ortamda bomba tehdidi oluşturan birisi varsa bunlar ciddiye alınacak şeyler mi?
 6. diyarbakır valiliği açıklaması:

  "ilimiz bağlar ilçesi nevruz park alanında gerçekleştirilecek olan nevruz etkinlikleri miting alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir şahıs, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince aranmak istenmiş ancak şahıs kendini aratmak istememiş, ‘çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunmuş ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır. şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir.

  meydana gelen olay sonrasında yaralanan ve etkinlik alanına çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan şüpheli şahıs, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. konuyla ilgili olarak diyarbakır cumhuriyet başsavcılığınca çok yönlü inceleme başlatılmıştır. kamuoyunun bilgisine sunulur."
 7. "üzerimde bomba var, hepinizi öldüreceğim" dediği iddia edilen anları gören, duyan, izleyen var mı acaba, gerçekten çok merak ediyorum? varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  tanım: iddialar ve gerçekler arasındaki korelasyon sıfıra yaklaşırken, vicdanlara ağır sorular sorduran ancak yine yanıtsız bırakan olay.
 8. diyarbakır newrozu’nun kutlandığı parka girmek isterken, üzeri yarı çıplak olmasına ve sırtında çanta olmamasına rağmen valiliğin yaptığı açıklamaya göre “canlı bomba şüphesiyle” polis tarafından vurularak kasten öldürülen inönü üniversitesi güzel sanatlar fakültesi müzik bölümü öğrencisidir.

  cenazesinin bulunduğu morgun suyunun kesilmesi yetmezmiş gibi akp'li belediye cenaze aracı ve mezar yeri temin etmemiştir.

  infazın ardından olay yerindeki gazetecilerin fotoğraf makinelerini kontrol eden polis, makinelerdeki kartlara tek tek format çektirmiştir.

  onlarca gazetecinin tanıklık ettiği olayda, polislerin etrafını sardığı kurkut’u çok rahat biçimde durdurabileceği, farklı yöntemlerle etkisiz hale getirebileceği imkanı varken; birkaç metre arkadan ateş edilerek öldürülmesi, bu topraklarda döktüğü kanın hesabı sorulmadıkça alenileşen devlet şiddetini somutlar niteliktedir. unutmayacağız, affetmeyeceğiz.
 9. kuşandık genç öfkeni
  taşların kucaklarımızda
  bizlere öğrettiğin kavga kavgamız
  büyüyor omuzlarımızda

  alnındaki kurşun yarası
  sönmeyen bir ateş şimdi
  büyüyor inatçı kavgamızda büyüyor
  sarıyor halkın yüreğini

  zaptettiğimiz alanlara
  sesini taşıyacağız
  kanımızla yazıyoruz tarihi
  haklıyız kazanacağız

  hasretin o büyük güne
  savaşarak varacağız
  silahımız söyleyecek son sözü
  haklıyız kazanacağız
 10. Ben iyiyim sen memleketten haber ver.
  Hala õldürüyorlar mı esmer yüzlü çocukları
  eşkiya diye?

  Genç yaşta yiritdiğimiz esmer yüzlü çocuğumuz. Üzerine onlarca şey söylenebilir "polis onu yapmasaydı şunu yapsaydı, Kemal çıplak olmasaydı- bağırmasaydı" vs vs ama tek gerçek var ortada kemal artık aramızda Yok. Saçma sapan bir acemiliğe ya da insan hayatını bozul para gibi gören bir görevlinin hıncına maruz kaldı ve hayatını kaybetti...

  Olay nedir diye okumak isteyenlere; https://gazetekarinca.com/2017/03/tanik-anlatimlari-ve-detaylariyla-kemal-kurkut-cinayeti/