1. 4 Mart 1950’de Liverpool’da doğan Sir Ken Robinson iş ve eğitim dünyasında yaratıcılık ve inovasyon üzerine uluslararası alanda tanınan bir yazar ve bu alanlarda dünyanın önde gelen konuşmacılarından biridir. sanata katkılarından dolayı kendisine kraliçe tarafından 2003 yılında "sir" unvanı verilmiştir.

  2006 - 2010 yılları arasında TED Konferanslarında yaptığı konuşmaları yaklaşık 250 milyon kişinin seyrettiği tahmin ediliyor. 2006 TED konuşması konferanstlardaki en çok izlenen video olma özelliğini taşıyor. Avrupa, Asya ve Amerika’da hükümetlerle, eğitim kurumlarıyla ve büyük şirketlerle birlikte yaratıclık ve inovasyon konularında çalışmaktadır.

  ken robinson konuşmalarında da bahsettiği üzere kalabalık bir ailenin "paralyzed *" çocuğudur. dört yaşında geçirdiği çocuk felci * sebebiyle okul hayatı sıkıntılı geçmiştir. 1961–1963 yılları arasında Liverpool Collegiate School, Wade Deacon Grammar School, 1963–1968 yılları arasında Cheshire ve sonrasında 1968–1972 yılları arasında Bretton Hall College of Education ingiliz dili ve edebiyatı okuyan robinson 1981 yılında University of London'dan eğitimde drama ve tiyatro Phd * ünvanı almıştır. University of Warwick, Birmingham City University, Hong Kong's Academy for Performing Arts gibi dünyaca ünlü eğitim kurumlarında öğretim üyeliği, proje yöneticiliği ve misafir akademisyenlikler yapmıştır.

  dünyaca tanınmış olmasına (bkz: okul yaratıcılığı öldürüyor mu - ken robinson) gibi konuşmalarının yer aldığı tedx talk projesinin etkisi büyüktür. linkteki video 30 milyon izleyici tarafından izlenmiş ve yaklaşık 500 bin kişi tarafından da indirilmiştir*. youtube üzerinden takip sayısında da milyonlara ulaşan ken robinson'ın Paradigmaları değiştirmek konulu videosu Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures & Commerce şirketi tarafından anime edilerek bu hale getirilmiştir ki, anime edilmiş konuşma orijinal konuşmanın sadece 10 dakikasını kapsamasına rağmen youtube ortamında şirket sayfası altındaki videonun izlenme sayısı 13 milyonu geçmiştir.

  eğitim alanındaki sıkıntıların aslında ne kadar da ortak olduğunu ve bu sıkıntıları aşmak için eğitim sistemlerinde yenilenmelere ya da yamalanmalara değil de koca bir devrime ihtiyaç olduğunu savunur. konuşmaları rahat ve esprilerle dolu olan robinson kanımca pek de ilham vericidir.

  kişisel sitesi

  mutlaka izleyiniz ve izlettiriniz.