1. genelde çok fazla uyguladığım bir eylem. kendi iç hesaplaşmam uzun sürer. tek fark çoğu insanın gece uykuya dalmak üzere yaptığı bu durumu ben günün her saati yapabilirim.

  karşımdaki insanın boş konuşmalarını kısa cümlelerle geçiştirdiğim oluyor. çünkü kendi kendime çözmem gereken daha önemli konular var.

  edit: kendi kendine konuşmak delilik değil, kişinin olayları bir kaç defa süzgeçten geçirmesiyle alakalıdır. sohbetten bahsetmedim.
 2. bazen kişinin aşırı derecede hayattan kopuk olduğunu gösterir.
  ben de yapardım zamanında....13-14 yaşlarındayken,konuşurdum kendi kendime.
  karşımda kimse yoktu ama.bir duvar vardı. duvar.
  ama o duvara hayal gücümle can verince,gerisi kolaydı.bazen güzel bir kız oluyordu,bazen keçi sakallı bir adam,bazen......
  gene çok konuştum,daha duvarla çay içeceğim.hayırlı akşamlar.
 3. delilik alametidir geçmiş olsun.
 4. son zamanlarda bol bol yaptığım davranıştır. kişinin çevresine güvenmediği için sıkıntısını kendi kendisiyle paylaşıp, tartışması ve hatta kavga etmesi şeklinde devam edebilir.

  ayrıca çoğu insanı, sinir halindeyken istemsizce söylendiğini de görebiliriz (bkz: kendi kendine söylenmek)

  ben sinirlenince de yapıyorum. ne güzel kendime sahibim, tabiki kullanacağım (bkz: #117651) .

  serbest çağrışım ; (bkz: senden daha güzel)
 5. karşımdaki kişiye anlattığım durumu anlamak istediği şekilde anladığını gördüğümden beri kendi kendime konuşurum. çünkü tam anlamıyla bir ben bilirim içimde neler döndüğünü, nelere yandığımı, nelere sevindiğimi.. yanlış yargılanmak değil derdim, cümlelerin boşa çıktığını görmüş olmanın verdiği hüzün. bu yüzden insanın biraz vicdanı, biraz doğru bakış açısı oldu mu en iyi dostu kendisi bile olabilir kişinin. işin içinden çıkılamadığı zaman güvenilen bir dostunun var olması gibi bir şansın varsa onada durumu anlatırsın iş hallolur, en güzeli budur işte.
 6. bu eylemi sıkça yapanlar dahi olarak anılıyormuş, ben o vakit einstein mı oluyorum diyerek sıkça yaptığımı vurguladığım eylemdir...
 7. dün sabaha karsı kendimle konuştum
  ben hep kendime çıkan bir yokuştum
  yokusun basında bir düşman vardı
  onu vurmaya gittim kendimle vuruştum

  (bkz: do - özdemir asaf)
 8. yatmadan önce uygulanan güzel bir eylem.

  yarın sabah erken kalkmam lazım iki gündür işe gecikiyorum. bu arada yarın o işi ne yapacağız ya nasıl halledeceğiz acaba, dur hemen saati kurayım, saat demişken ben şu bozulan kol saatimi yaptırsam iyi olacak bir türlü vakit bulamıyorum ki, bu arada daha kolumda ki ağrı için hastahaneye gitmem gerek onu hangi ara yapsam acaba, ya bu arada bizim takım ne yaptı acaba bu hafta evimizde ise maça bilet alayım, bilet demişken acaba hafta sonu için iki sinema bileti alsam da sinem ile film mi izlesek sevgilisi de yok acaba benimle sevgili olur mu ? ya bu barbara palvin de ne güzel kadın kardeşim, onun gibi sevgilim olsun kırk bin lira borcum olsun ne kırk bini ya yüzbin lira olsun. çok uçtuk ya ama değer kardeşim ya, bir sigara mı içsem acaba yok ya sabah erken kalkmam lazım saat çok geç oldu. ben uyuyayım artık, bu konuşma işine de bir son versem iyi olacak ama hala konuşuyorum, tamam artık konuşmayacağım. uyku uyku uyku... *
 9. soru - cevap şeklinde bir konuşma değilse sıkıntı yok.
 10. kendi kendine konuşmayan delidir.