• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Arno Gruen
kendine ihanet - arno gruen
özerklik nedir? "özerklik, bir insanın kendi duyguları ve gereksinimleriyle tam anlamıyla uyum içinde olduğu denge durumudur," diyor gruen bu kitabında. eksikliği kadar abartılması da sıkıntı yaratan bu duygu durumu, etken ya da edilgen olarak etkileşimde bulunduğumuz çevreye yansıyarak toplumsal yapıyı biçimliyor. ilginç olansa, özerklik ve bizi özerkliğe kavuşturma olasılığı olan her şeyin zamanla içimizde korku uyandırabilmesi.

altı ana bölümden oluşan kendine ihanet özerklik kavramını bütün boyutlarıyla ele alırken, örneklediği hasta profilleriyle, okurun kendi yaşamını ‘özerklik’ penceresinden sorgulamasına yol açıyor. arno gruen bu kitapla, kişinin kendini ortaya koymadaki eksikliğinin özel yaşamında yarattığı sıkıntılar kadar toplumda açtığı gediklere ve uyum içinde yaşamaya indirdiği darbelere de dikkat çekiyor.

kendine ihanet, arno gruen’ün yine çitlembik yayınları’ndan çıkan bir diğer kitabı, normalliğin deliliği’nin devamı niteliğinde de okunabilecek bir kitap. bu her iki kitabıyla da gruen, günümüz toplumunun temel yapıtaşı olan modern bireyin kendisini ve çevresini anlama çabasına bambaşka açılardan ışık tutuyor.

orjinal adi: der verrat am selbst: die angst vor autonomie bei mann und frau
 1. orjinali almancasi ilk kez 1984'te basilmis; türkce cevirisi ise 2004'te citlembik yayinlari'ndan cikmis arno gruen kitabi.
  gruen, kitabinda özerklik kavramini, insanın duygu ve gereksinimleriyle tam anlamıyla uyum içinde olmasıyla acikliyor. sadece bu cümle bile başarıya dayalı zihniyetin, zihinlerimizde yol actigi tahribatin farkina varabilmek icin önemli bir baslangic.

  "yardim isteyen birine, kendi özsaygimiza bir seyler kazandiracak nesne gözüyle bakmaz, karsimizdakine bir insan olarak yaklasirsak; kendimizi güclü hissetmek adina degil, sempatimizi uyandirdigi veya cesaretine hayran kaldigimiz icin ona yardim etme istegi duyar, yani ortak yanimiz olan insanligimizi tanima riskine girersek, ancak o zaman sizofrenlerde ve aglayan bir bebekte de var olan özerligi serbest birakabiliriz."
  kimse
 2. kendini duvarlara vura vura okutan tehlikeli kitaplardandır.


  !---- spoiler ----!

  ruhsal değişimler ancak insanın kendi hikayesini anlamasıyla mümkün olabilir.

  !---- spoiler ----!