1. hiç anlamadığım ve anlayamayacağım insan. sen bir mucizesin bunu göremeyecek kadar kör müsün. tamam çok zeki olmayabilirsin çok güzel ya da yakışıklı olmayabilirsin çok zengin olmayabilirsin. ama bence sen yine bir mucizesin. gülümse.

  ben şahsen kendimi çok severim. bu dünyadaki en önemli şey benim. yakışıklı zengin ve üstün zekalı biri olmasam yine sever miydim. severdim. iyi bir adamım.
 2. benim o. küçükken büyümeyi değil var olmadığım bir dünyayı hayal ederdim. küçüklüğümden beri hep insanları üzdüğümü, mutsuz ettiğimi, var olmadığım bir dünyada çok çok daha mutlu olduklarını düşünürüm. evet hala böyle düşünüyorum.

  mesela kimse beni tanımayacaktı. sürekli mızırdayan ben, olmayacaktım. ki bence bu iyi bir şey. epey iyi bir şey.

  mucize mi? iki hücrenin birleşmesi çok da mucize değil sanki... hücreler birleşirler, çoğalırlar ve ölürler... kanserde hücrelerin kontrolsüz çoğalması değil mi? o zaman kanserde bir mucize... yok arkadaşi benden mucize falan olmaz.
 3. annemin bir lafı var "insan kendini beğenmese çatlar ölürmüş" diye.

  bunun güzel/çirkin olmakla alakası yok. insanın kendisini sevmeden, beğenmeden kendisine tahammül etmesi çok zor. bu da insanın her şeyine yansıyor; tüm enerjisine, duruşuna, bakışına, insanlarla iletişimine...

  beğenin kendinizi. siz beğenmezseniz kim beğenecek?
 4. boş insandır. hastalıklı bir beyin. her insan bir mucizedir.
 5. eziktir. deli gibi beğenilmek ister. dikkat çekmek istediği noktalarını küçümseyerek dile getirir ki karşıdaki "yok hayır öyle değil. sen şöyle özelsin, böyle yeteneklisin" desin. kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan tavırları vardır ama kıskançlıktan gözlerinin feri gitmiştir.

  ya da toplum tarafından gerçekten hiç beğenilmiyordur ve bu durumu kendi içinde normalize etmenin yolunu kendini beğenmeyerek bulmuştur.

  her durumda sonuç aynı. eziktir.
  parov
 6. kendinden emin olmayan insandır. oysa kendini bilse, kendinden emin olsa, hem kendini sever, hem de olmayan başkasını. hem kendine yardım eder, hem de olmayan başkasına. hem kendini korur, hem de olmayan başkasını.
  her insan eşsizdir, muhteşemdir, özgündür.
 7. 7 milyar insan yaşıyor şu dünyada. 7 milyar değerli şey!?

  bu insanların bir kısmı diğer bir kısmına hükmediyor, bir kısmı ise aç kalmalarına sebep oluyor... hayvanlara keyif için eziyet eden var. bebelere tecavüz eden var. keyfi için milyon tane insanın ölmesine göz yumanlar var. silah satıp büyük planlarını işlemek için dünyayı birbirine katanlar...

  her insan mucize mi gerçekten?

  hiç kimse içindeki kötü niyetinden dolayı kendini yadırgamaz ya da bencilliğinden dolayı kendini ayıplamaz. insanlar güzel olmadıkları için, kıçı başı hoşuna gitmediği için kendini beğenmiyor. yoksa sorsan herkes iyi insan maşallah!
 8. aklı başında insandır. doğrularını ve yanlışlarını bilir, törpülemeye çalışır, başaramadığı yerleri bilir, kabullenir ya da kabullenmez çabalamaya devam eder. içinde bulunduğu durumdan hoşlanmıyor olabilir, daha iyisini hedefliyor olabilir. illa her güne ben bir mucizeyim mottosu ile başlamıyordur, gerçekçidir. yaşadığı gibi görüyordur hayatını. kendini kandırmadığı gibi başkalarını da etkilemeye çalışmıyordur, farkındadır, objektiftir.

  yeter mi?
 9. kendinden emin olmamakla alakasi oldugunu dusunmuyorum bende kendimi begenmiyorum bence bu kendinin farkinda olmakla alakali. ben kendimin farkindayim ve barisigimda. kendimi oldugum gibi kabul etmisim. ben buyum