1. kenndyler, geçmişten bugüne kadar siyasetten çok üzerlerine lanet yüklenen ve lanetli olarak adlandırılan irlanda kökenli bir amerikalı bir ailedir.
  baba joseph p. kennedy işadamı ve bankacıydı ayrıca hükümet görevlisiydi. bir dönem bileşik krallıkta büyük elçilik yapan baba kenndy'nin abd başkanlarından john f.kennedyle beraber 9 çocuğu vardı.

  çocuklarının hepsinin dramatik ölümlerinden sonra aile lanetle anılmaya başladı.

  - 1941 yılında beyin ameliyatı olan abla rosamary kennedy akli dengesini yitirdi ve 2005 yılına kadar bu halde yaşadı.

  -kardeşlerin en büyüğü joseph kennedy 1944 yılında 2.dünya savaşında vurularak öldürüldü.

  - kathleen kennedy 1948 yılında fransa'da bindiği uçağın düşmesi sonunda öldü.

  - abd'nin 35. başkanı john f. kennedy 1963 yılında dallas'da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. bu suikasti gerçekleştiren kişi yargılanmadan öldürüldüğü için sır perdesi halen kalkmadı.

  - new york senatörü olan kardeş robert kennedy abisinin öldürülmesinden sonra 1968 yılında başkanlığa aday oldu ve seçim çalışmaları sırasında bir otelin mutfağında suikast sonucu öldürüldü.

  - 1984 yılında robert kennedy'nin oğlu david kennedy girdiği uyuşturucu komasından çıkamayarak hayata veda etti.

  -1997 yılında robert kenndy'in diğer oğlu michael kennedy kayak kazası sonucu öldü.

  - john f. kennedyy'nin oğlu john jr. ise 1999 yılında bir uçak kazası sonucunda eşi ile hayata veda etti.

  -ailenin doğal yollardan ölen tek bireyi edvard kennedy.

  kennedy ailesinin lanetini 1845 de irlandadaki kıtlıktan kaçan ve amerikaya 20 dolar ile göç eden dede patrick kennedynin almış olduğu kızılderili bedduasına dayandıranlar olmuştur. marthas vinegord adasında 90 bin metrekarelik arazi wampanoag kızılderililere ait iken baskı ile zorla ellerinden alınmıştır. hatta john jr. kennedyy'nin uçağı bu bölgede düşmüştür. bu durum kızılderili lanetini tekrar gündeme getirmiştir.

  bir diğer lanet teorisi ise abd'ye göç eden kennedy ailesinin koyu katolik olmasına rağmen uyuşturucu ve alkol kaçakcılığı yaptıkları ve bu yoldan zengin oldukları söylemleriyle desteklenir.

  israilli genetikçi richard ebstein'a göre kennedy ailesi'nin peşinini bırakmayan lanet değil, onları risk almaya zorlayan ‘gözü karalık genleridir. ebstein'a göre, nesilden nesile geçen bu gen, kennedy ailesi'nin fertlerinin düşüncesizce tedbirsizce yaşamaları ve maceraperest olmalarına yol açtığından doğal olmayan yollardan ölme riskini arttırmasıdır.

  lanet mi? genetik mi? talihsizlik mi? bilinmez ama görünen o ki kennedy ailesi fenomeni devam ediyor.