• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kent ve köpekler - mario vargas llosa
yeşil ev adlı romanıyla tanıdığınız peru'nun en büyük romancısı mario vargas llosadan bir roman daha sunuyoruz.

yazarın yirmi üç yaşındayken yazdığı kent ve köpekler adlı bu romanda iki ayrı dünya iç içe girer, birbiriyle çarpışır ve birbirini tamamlar.
olay, peru nüfusunun üçte birini barındıran dört milyonluk başkent lima'da, bir askeri kolejde geçer. bu okulda iki zorlu yıl geçiren yazarın kişisel deneyimleri, anlatının nesnelliğini sağlamakta, inandırıcılığını artırmaktadır.

romanda anlatılan bu askeri kolejin başlıca özelliği, zenginlerle yoksulların, beyazlarla kızılderililer, siyahlar ve melezlerin, büyük ve küçük burjuva çocuklarıyla halk çocuklarının, suçlu çocukların bir arada bulunmasıdır. merkezinde gerçek erkek olma eğitiminin yer aldığı bu olaylar dizisinde bütün latin amerika toplumu gözler önüne serilmektedir.
 1. edebiyat tarihinin belki de en makyavelist yazarlarından mario vargas llosa kişisel bir nefret uyandırsa da bende, şöyle bir gerçek var ki yazdığı her metni inanılmaz bir atmosfer içinde işleyen, belki de bunu en iyi yapan bir kaç yazardan biri.

  kent ve köpekler'de, arsız perulu yazarımız bizi, otobiyografik esintilerle peru'daki bir askeri kolejin kasvetli ve gergin ortamına sokuyor. askeri okuldaki öğrencilerin alt ve üst dönemlerle yaşadıkları çekişmeleri, otoritenin gözünden çıkabildikleri anda yüzlerindeki maskeyi çıkarıp her türlü boşluğu değerlendirdikleri bir hakimiyetin yaşandığı son derece sert bir ortama okur olarak adapte olmaya çalışırız biz de. sokakların kendi kaotik savaşındaki gelişmelerin aksine askeriyede yaşanan şey disiplin perdesinin altında yaşanan bir kaostur. her şey ya görmezden gelinir ya da yıllarca ezberlenip devam eden düzenin oradaki öğrencilerce tarafından da ezberlenip boşluklarla doldurulmasıdır. öğrenciler birbirlerine yaptığı orantısız şakalardan tutun işkencelere yapılan her şey üst rütbenin açıklama dinlemez tatmininde sınırlanır. ve düzen kendi içinde yolunu kaybeder.

  burada düzeni oluşturan genel kural, ataerkil beklentinin zemininde olgunlaşır. çocuklar buraya erkekleşmeleri ve hayat karşısında daha sert olmaları maksadıyla itilir. zorla yollanırlar ve bu kolejde hemen hemen her sosyal kesimden insan yer bulmaktadır. zencisi, beyazı, dağlısı ve yerlisi derken takma isimleriyle analım burada; jaguar, şair ve köle üzerinden tüm yaşananları irdeler. üçü de başlı başına farklı karakterler olan bu çocukların okuldaki yaşamları ve okul öncesi yaşamları bir neden - sonuç ilişkisi içinde işlenir. zira çocukların buraya gelmesini sağlayan temel şey aileleri ve yaşadıkları hayatın getirdiği sonuçlar olmaktadır. vargas llosa burada tutunabilen karakterlerinde önceki farklı dünyalarından daha çetin olan mücadelenin de varoluş mücadelesi olduğuna lafı getirir olaylar üzerinden.

  vargas llosa'nın kurduğu olağanüstü atmosfere dalıp çıkarken okur için, muhtemelen bu üç karakter kadar militarist düzenin sonuçları da yıkıcı olacaktır. yine de tüm bunlar vargas llosa'nın berbat bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez.
 2. okumaya başlayalı neredeyse 3 hafta olacak ama gerçekten ilerlemeyen bir tarafı var bu kitabın. hani bazen sürüklenip giderseniz, bazen evet sıkıcı olabilir ama okumaya devam ettikçe sizi içine çeker.. bu kitapta hiç birini bulamadım. 150. sayfaya zor gelmişim bakıyorum da...

  otobiyografik bir roman olarak bakmaya çalışıyorum fakat çok gereksiz ayrıntı gözüme çarpıyor. ergenlik hayatının sürekli olarak olumsuz getirilerinin sıralanması okuma aşkıma mani oldu desem yalan olmaz. yeni kitabımı bekliyorum, bir süre daha devam edeceğim ama hiç ilgimi çekemediğini de söylemem gerek; üzgünüm.


  !---- spoiler ----!

  erkeksel sorunların, cinselliğie olan açlıklarının, karı kız düşünkünlüklerinin; üzerine yetmeyip birbirlerine hatta hayvanlara nasıl olur da bu derece vahşi istek duyduklarını tekrar tekrar okumak inanılmaz derecede mide bulandırıcı..

  !---- spoiler ----!