• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kent ve köpekler - mario vargas llosa
yeşil ev adlı romanıyla tanıdığınız peru'nun en büyük romancısı mario vargas llosadan bir roman daha sunuyoruz.

yazarın yirmi üç yaşındayken yazdığı kent ve köpekler adlı bu romanda iki ayrı dünya iç içe girer, birbiriyle çarpışır ve birbirini tamamlar.
olay, peru nüfusunun üçte birini barındıran dört milyonluk başkent lima'da, bir askeri kolejde geçer. bu okulda iki zorlu yıl geçiren yazarın kişisel deneyimleri, anlatının nesnelliğini sağlamakta, inandırıcılığını artırmaktadır.

romanda anlatılan bu askeri kolejin başlıca özelliği, zenginlerle yoksulların, beyazlarla kızılderililer, siyahlar ve melezlerin, büyük ve küçük burjuva çocuklarıyla halk çocuklarının, suçlu çocukların bir arada bulunmasıdır. merkezinde gerçek erkek olma eğitiminin yer aldığı bu olaylar dizisinde bütün latin amerika toplumu gözler önüne serilmektedir.
 1. okumaya başlayalı neredeyse 3 hafta olacak ama gerçekten ilerlemeyen bir tarafı var bu kitabın. hani bazen sürüklenip giderseniz, bazen evet sıkıcı olabilir ama okumaya devam ettikçe sizi içine çeker.. bu kitapta hiç birini bulamadım. 150. sayfaya zor gelmişim bakıyorum da...

  otobiyografik bir roman olarak bakmaya çalışıyorum fakat çok gereksiz ayrıntı gözüme çarpıyor. ergenlik hayatının sürekli olarak olumsuz getirilerinin sıralanması okuma aşkıma mani oldu desem yalan olmaz. yeni kitabımı bekliyorum, bir süre daha devam edeceğim ama hiç ilgimi çekemediğini de söylemem gerek; üzgünüm.


  !---- spoiler ----!

  erkeksel sorunların, cinselliğie olan açlıklarının, karı kız düşünkünlüklerinin; üzerine yetmeyip birbirlerine hatta hayvanlara nasıl olur da bu derece vahşi istek duyduklarını tekrar tekrar okumak inanılmaz derecede mide bulandırıcı..

  !---- spoiler ----!