1. ilk başlarda periscope’da yayınlar yapan, şimdilerde ise snapchat üzerinden yayın yapan ve buradan para kazanan ilginç kişilik. aynı anda makyöz ve dj’lik yapmakta. survivor’ın önümüzdeki sezonlarından birine katılacağı da güncel haberler arasında.

  kerimcan durmaz’ı toplumsal açıdan önemli kılan nokta ise gay ikonu hâline gelmiş olması. ancak bu nokta sıkıntılı bir nokta. zira lüks tüketime dayalı kerimcan’ın yaşam tarzı, türkiye’yedeki lgbt mücadelesine yarar sağlamıyor. aksine zarar veriyor.

  bu konuda kendisine en büyük eleştiriyi sözcü gazetesinden (yine gay bir gazeteci olan) oray eğin yaptı. o eleştiriye dair kısa bir paragrafı koyayım:

  ***

  Eş­cin­sel­li­ğin Tür­ki­ye’de­ki mü­ca­de­le­si­nin on­ca ölüm, in­ti­har, tu­tuk­la­ma, sür­gün, tö­re, bas­kı, sin­dir­me, da­yak ve ci­na­yet­le do­lu say­fa­la­rın­da ge­lip ge­le­bil­di­ği­miz nok­ta­nın Ke­rim­can Dur­maz olu­şu, eş­cin­sel­li­ğin bu “sos­yal med­ya fe­no­me­ni­”y­le anıl­ma­sı üze­rin­de dü­şün­me­miz ge­rek­mi­yor mu?
  (...)
  Ke­rim­can da­ha çok eş­cin­sel ro­lü ya­pı­yor­muş, san­ki ken­di ken­di­si­nin ka­ri­ka­tü­rüy­müş gi­bi bir al­gı oluş­tu ben­de. Ucuz te­leviz­yon di­zi­le­rin­de he­te­ro­sek­sü­el er­kek ya da ka­dın­la­rın ka­le­min­den çı­kan aşı­rı abar­tı­lı, ço­ğu za­man fe­mi­nen, ger­çe­küs­tü bir eş­cin­sel ste­re­oti­pi­ni “can­lan­dı­rı­yo­r” ade­ta. Bu aşı­rı yap­ma­cık ve zor­la­ma tip­le­me ken­di ce­bi­ni dol­dur­mak­la be­ra­ber en bü­yük za­ra­rı eş­cin­sel­le­re, eş­cin­sel mü­ca­de­le­si­ne ve­ri­yor: Tek­tip­leş­ti­re­rek.

  Hal­bu­ki bun­ca mü­ca­de­le, eş­cin­sel­ler sa­de­ce Cenk Eren, Fa­tih Ürek, Ku­şum Ay­dın gi­bi pav­yon şar­kı­cı­sı ya da kua­för, sti­list ol­ma­sın di­ye ve­ril­di.
 2. cinsel tercihlerine lafım yok, sert erkek olmak zorunda değil veya kadınlardan hoşlanmak zorunda da değil fakat tiki erkek nedir ? yok ben buna çok karşıyım para pul için kendini küçültmek ,pazarlamak yakışmıyor.
  ruh halin isteklerin neyse yaşa ama o tirnagindan ojeni sil be kardeşim .
  belit
 3. şortlu kıza laf eden cahil koyunlar böyle adamı kendine sanatçı seçer. bırakın nefes almayı cidden. soluduğunuz hava fazla size. alın muz filan oynayın.
 4. kesinlikle kimsenin kazandığı para , yaşam tarzı ve bunu milletin gözüne sokması umrumda değil. bence son derece itici , herkes kendi halinde yaşamak ya da heteroseksüel olmak zorunda değil , yine de yapmacık tavırlarını son derece itici bulurum ve insanların neyini beğendiğini anlamıyorum , tüketim ağırlıklı "hayatını ve anı yaşayan" toplumun favori sanatçıların biri sonuç olarak , ne boş adamlarsınız amk diyesim geliyor. peki bu toplum nereye kadar gidecek ? toplu yokoluşa yol açacak herhangi bir olay olana kadar.
 5. Nasıl bu kadar ünlü olduğunu çözemediğim insan. Şarkıcı değil. Oyuncu değil. Komik desen o da yok. Ünlü olmasını gerektirecek bir durum göremiyorum. Bir de bu arkadaşın videolarına hunharca gülen insanlar var. Kendilerine tepkim şu şekilde oluyor: bilemiyorum. Gerçekten garip bir durum.
 6. bu şahıs adına yazılan her bir karakter için harcanan emek, karakterlerin veritabanında işgal ettiği bytelar, serverın yaktığı elektrik ve bu yüzden gezegenin bir miktar daha kirlenmesi, işte bunların hepsi haram, yazık, günah.
 7. saçmalamak da bir özgürlüktür.

  mutlu olacaksa bir insan kimseye zarar vermeden istediği abukluta yaşayabilir. ama olaya çılgın eşcinselle başlayıp, hayırlı cumalar, kurban olduğum allahım için ben çok allah rızasına dindarım enzübillah moduna girmek kötü oluyor. ne gerek var ? iyi ya da kötü bir duruşu olmalı insanın.