1. tarihi türkmen şehridir.
  pek çok türküsü meşhurdur.

  yaklaşık yüz yıldır şehirdeki türkmen nüfusunu silmek için katliamlar yapılmış ve çeşitli göç politikaları ile şehrin etnik yapısı değiştirilmeye çalışılmıştır.
 2. türk yurdudur
  mazlum ahıdır
  yerde kalmayacaktır
  türk yurdu kalacaktır
  yalan
 3. iki gündür ana gündem başlığı olan kent hakkında kimse hiç bir şey yazmamış, bari ben bir şeyler yazayım...

  tarihi olayları dikkatle gözlemlemek en sevdiğim hobimdir ve dünden bu yana kerkük'de yaşanan olay tarihi bir olaydır. İlk akla gelenleri yazmayacağım. yani ne milliyetçilik pompalayacağım ne de kürt güzellemesi yapacağım.

  dikkatimi çeken noktalar:

  - bugün yaşananlarda, iki gün evvel süleymaniye'de celal talabani'nin mezarını ziyaret eden kasım süleymani'nin parmağı olduğuna eminim. ideolojisi antipatik olsada siyasi lütaratürde "strateji dehası" olarak adlandırılmayı sonuna kadar hakediyor. ortadoğu gibi bir bataklıkta elini uzattığı her yerden istediğini aldı.

  - kürtler tarihi bir şansı kıl payı kaçırdı. bir ulus devlet yaratmak için fazlasıyla kanlı, destanlaştırılabilir bir zafere ihtiyaç vardır. bu şans kürtlerin ayağına gelmişti. hatta bunun zamanlaması öyle muazzamdı ki ilk başta amerika'nın planladığı bir "false flag" olduğunu düşünmüştüm.

  - talabani peşmergesinin en kritik anda geri çekilmesinin yarattığı moral kırılmasının etkisi hafife alınmamalı. ağlayan binbaşının ve peşmergelerin görüntülerinin sosyal medyada yayılması da cabası. hatta talabaniye peşmergelerle barzaniye bağlı peşmergelerin geri çekilme esnasında birbirleriyle çatışmaları savunma hattını moral olarak tamamen yıktı. o aşamadan sonra barzani peşmergeleri geri çekmeseydi büyük ihtimal o moral bozukluğuyla kıyıma uğrayacaktı.

  - kürtler talabaniye bağlı peşmergelerin geri çekilmesine çok kızgınlar fakat ırak ordusu harekete geçtiği anda şehri terketmeye başlayan kürtlerin yollarda oluşturduğu uzun kuyruklara daha çok kızmalılar bence.

  konu hakkında şöyle bir yazı paylaşılmış: "Bazi guruhlarda vatan mevhumu icgudusel olarak yoktur. "Topraklarini" savunmazlar. O yuzden vatanlari da olmaz devletleri de.". Kürtler devletleri olmasını tutkuyla arzuluyor. bunu kimse inkar edemez. bunu bir onur meselesi olarak görüyorlar ama sadece uzak diyarlardan sosyal medya hesapları üzerinden iddialı betimlemelerle bu tarz kazanımlar elde edilemez. bu noktada tarih devreye giriyor. bir bölge için, coğrafya için o bölge halkının dedelerinin can vermiş olması, torunların da o topraklar için can vermesini daha olası kılıyor. son yaşanan olay gösteriyor ki kürtler o toprakları uğruna ölecek kadar sahiplenmiyor. her ne kadar o topraklarının kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlarsa da son yaşanan olay o bölgenin bir türkmen kendi olduğunu gözler önüne seriyor.

  kurtuluş savaşı ve çanakkale savaşı gibi örnekler versem büyük ihtimal bu milliyetçiliğe yorulacak ama ben etnik olarak türk değilim. yine de böyle bir düşünceye mahal vermemek adına yunan medeniyeyi üzerinden örnek vereyim. 300 spartalı öleceklerini bile bile uluslarını korumak için pers ordusuna direnmiştir. bu yüzden asırlardır yunan medeniyeti yaşadığı büyük yıkımlara rağmen varlığını sürdürüyor. ruslar da buna çok güzel bir örnektir. tarıma elverişsiz ve soğuk topraklarda hun ve moğol akınlarının yarattığı yıkımlara rağmen rusları hiç bir güç bulundukları çoğrafyadan sökememiştir. yıllarca altınordu imparatorluğunun boyunduruğu altında kalsalar da bölgelerine tutunup zamanı geldiğinde tatarları bölgelerinden sürmüş ve onları kendi boyunduruğu altına almıştır. bunlar eski örnekler. peki stalingard direnişi? o dönemin en yetenekli komutanlarının yönettiği, dönemin en üstün teknolojisine sahip alman ordusunun ilerleyişini yavaşlatmak adına köylüler kendi köylerini yakıp yıkmış ve alman ilerleyişini büyük sekteye uğratmıştır. sonuç olarak alman ordusunun istilasını önlemekle kalmamış, karşı saldırıya geçip berlini işgal etmişler, sovyetler birliği bayrağını nazilerin başkentinde dalgalandırmışlardır. ya güneş batmayan medeniyet? İngiltere boydan boya vikingler tarafından işgal edilip yağmalanmış ama ingilizler ne yapıp ne edip vikingleri adalarından atmışlar. Vikingler o dönemin en güçlü ve en korkulan savaşçıları. Aşırı uzun boylu, boynuzlu korkunç kasklar takan, savaşarak ölünce valhala'ya gideceklerine inandıkları için gülümseyerek ölen korkunç birlikleri adalarından atmışlar... devletler böyle varolur. Amerika birleşik devletleri bile ingilizlerle savaşarak bağımsızlığını elde etmiştir. Ulusal zaferler ve kanlı bedeller olmadan devletler varolmaz. Tarih bunun örnekleriyle dolu.

  yerli ve yabancı kaynaklardan kürt milliyetçilerine ait bir çok twitter hesabını inceledim. kerkük'ü bu şekilde kaybetmek kürtlerin ulus hayallerine büyük bir krater açmış durumda. tam tersi gerçekleşseydi ve ırak ordusu ezici bir yenilgi alarak geri çekilseydi ortaya çıkan motivasyon neticesinde kürtlerin resmi olmasa da bir devleti olacaktı ve o motivasyona sahip bir halk bir şekilde o devleti resmiyete kavuşturmayı başarabilirdi. Bu yenilginin yarattığı kırılmanın bütün kürt siyasi oluşumlarına yansıyacağına önümüzdeki süreçte şahitlik edeceğiz muhtemelen.

  buradan çıkartılacak sonuç şu; yapay desteklerle, yapay hikayelerle, büyük devletlerin iteklemesiyle, insanları topraklarından sürgün ederek, nüfus dairelerini yakarak, yapay düşmanları yeniyormuş gibi yaparak bir ulus yaratılamaz. İnsanları sürgün edip, nüfus kayıtlarını manipüle edip o topraklara yerleştirilen insanlar o topraklar uğruna ölmeyi göze alamaz çünkü o topraklara hissettiği aidiyet yapay olacaktır. Uğruna ölünecek bir toprak olmadan da bir ülke, ulus, devlet yaratılamayacağını tarih bize somut örneklerle gösteriyor. Zaten günümüzde globalleşen dünya ve gelişen iletişim araçları sayesinde insanlar alternatif hayatlar, ülkeler hakkında bilgiye oldukça kolay ulaşabiliyor. Dünyanın belli bir bölgedeki topraklardan ibaret olmadığını gören insanlar artık toprak parçaları için ölmek istemiyor ve mecburi bir durum olmadığı sürece de bun seçenekten uzak duruyor. 1. dünya savaşında ingiliz komutanlar askerlerin arkasına dikilir ve ateş etmeleri için kafalarına sopayla vururlarmış. Savaş ortamında düşman saflarındaki bir insanı öldürmek daha doğrusu hangi sebeple olursa olsun bir insanı öldürmek zorunda olmak yeterince zorlayıcıyken, ulusal bir amaç uğruna hayatını ortaya koymak kolay değil. Hele ki yapay motivasyonlarla bunu gerçekleştirmek imkansız. Yapay yöntemlerle bunu gerçekleştirmeye kalkışınca sonuç bu oluyor....