1. minimum düzeyde karbonhidrat tüketilen sağlıklı yaşam biçimi. temel mottosu; "doğada yetişmiyorsa yeme". böyle bir mottoya sahip olsa da yağların(tereyağ, zeytinyağ) kullanımında pek sorun görmemektedir.
  temelini tarih öncesi çağlarda yaşayan insanların yaşam biçiminden alır. meyve, şeker, glikoz, tahıl ürünlerinin, bakliyat ürünlerinin, hazır veya işlenmiş gıdaların tüketilmemesi; tüketilirse de minimum düzeyde tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. bakıyorlar tarih öncesi insanların dünyasında(tarım devrimi öncesi) böyle ürünler yok, o zaman demek ki bizim bedenimiz bu ürünleri tüketmeye evrilmiş durumda olamaz diyorlar. beslenmemizin temeline hayvansal ürünleri ve sebzeleri koymamızı tavsiye ediyorlar.
 2. sadece ve sadece çok sık nöbet geçiren epilepsili çocuklara uygulanan diyettir.
  sağlıklı değildir.
  tüketilebilir değildir.

  ketojenik diyet; diyetteki karbonhidratın 50gramdan az olması durumunda vücudun enerji ihtiyacını yağ asitlerinden karşılaması ve keton cisimciklerinin oluşmasıyla karakterizedir.

  kısa sürede hızlı kilo verilir ancak dengesiz besin ögesi alımından doğan metabolik sorunlar ve akut olarak ketoasidoz koması ortaya çıkabilir.