1. garry kitchen ın coleco için atari 2600 platformuna uyarladığı donkey kong dan o dönemde aldığı $100 milyon dolar satış gazından sonra tasarladığı, beyni henüz yeni pelteleşen biz sabilerin `hırsız polis` olarak bildiği oyun.

    garry, o dönemlerde pek yapılmayanı yapmış ve commodore 64 için garry kitchens gamemaker ismiyle kendi oyununuzu tasarlamanıza imkan veren yazılım/oyun u gerçekleştirmiş. kendisini pressure cooker ve battletank dan hatırlamak mümkün. o dönem ve muhtemelen şimdi de kankası olan, activision un ortak kurucusu david crane i de belirtmeden geçmemek gerek. bu dostluğun faydasını da görmüş olması muhtemel. david crane i de hiç bilmiyorsanız pitfall dan hatırlayabilirsiniz.

    wikipedia ya göre; oyun 1912-1917 arası sessiz film serisi keystone cops tan esinlenmiş. bu seride charlie chaplin ini keystone polislerinden biri olarak görebileceğiniz a thief catcher isminde kısa bir film de mevcut.

    eğer ki esinlenme olayı doğru ise, düz mantıkla oyunun isim babasını keystone pictures studio nun kurucusu mack sennett diyebiliriz.

    oyunda memur keystone kelly olarak harry hooligan ı kovalıyoruz. oyun içi müzik olmamasının rahatsız etmediği dönemlerde, altı üstü 6-7 bit sesle akar oyun. oyun için temel yapılar 3 kat, 1 teras, asansör ve yürüyen merdivenler. anadolu da daha düz merdiven yokken, yürüyen merdivenle de bu oyunla tanışılmıştır. o dönem bilmediğim, siyah kutu gibi olan, üzerinden atladığımız engel katedral radyosu imiş.

    ve o dönem oyunlarında pek bulunmayan harita ; bizi, hırsızı ve asansörün nerde olduğunu gösterir.