1. kezban; farsça kökenli bir kadın ismidir. ayrıca bir yeri yöneten kahya anlamına da gelir.
  kelime anlamının dışında toplum arasında farklı bir anlamda da kullanılır. işbu giri pazar keyfi olarak biraz gülümsetsin ve olaylara trajikomik bir açıdan bakılsın diye yazılmıştır.

  benim kezbanus tanımım farklı.
  genelde kezban deyince köylü, muhafazakar, ay beni öpecekler vs. vs. diyen kızları kastederler. bu kızlar kezban değildir. (ayrıca hepimiz köylüyüz ingiltere kraliyet ailesi mensubu değiliz)

  kezbanus öncelikle ego hastası, ilgi budalasıdır. sosyal medyada bunu çok sık görürüz. instagram, facebook vs. hesaplarında "evrenin kraliçesi benim sefil kamiller, bana kuzu kuzu biat edeceksiniz" derler. bunu öyle uluorta yazmazlar. özel teknikler kullanırlar. bu konuda zekaları bayağı bir gelişmiştir. işe kitaplardan başlarlar. ama öyle derin kitapları tercih etmezler. ucuz aşk romanları, abuk sabuk kitaplar. (isimlerini vermiyorum ama tahmin etmişsinizdir) okur gibi yaparlar.

  gözlemlediğim kadarıyla bu kezbanuslar tarantula örümcekleri gibi bir ağ örerler ve ortasına geçip beklerler.

  önce ağa düşmesi için erkek avlamak lazımdır.
  işte kezbanus burada hünerini konuşturur. bir kısım erkeğe "lay lay lom eyooo, beni hemen düşürebilirsin" havası yaratır.
  diğer başka bir grup yurdum erkeğine yazarını bile bilmediği şiirlerden veya internetten araklanan aşk sözlerinden özenle seçtiği mısraları yem olarak kullanır. çünkü romantik romeoları böyle avlayacaktır.

  bir diğer yöntem de hüzün modudur. kezbanusumuzun problemleri vardır.
  korkuyordur, mağdurdur, çok acı çekmiştir. işi ileri götürüp "ayyy yaşamak istemiyorum yeaaa hüüüü" diyerek küçük emrah'ın dişi versiyonu olarak dolanırlar. yurdumun duygusal erkekleri böylece avlanmış olur.

  kezbanusumuz abazanları da unutmaz, onları avlamak için bir şeye ihtiyaç yoktur diye düşünür. ağzını büzüp dudaklarını ördek gagası haline getirip çektiği bir instagram resmi işini görür. abazanuslar artık yürümez." uuu beybiii" diyerekten son sürat koşar.

  kezbanusumuz ağının ortasında oturup bekler. ona ulaşmak için bin bir takla atan erkeklerin davranışlarıyla artık egosu tavan yapar. mutludur, seratonin salgılar kezbancık.

  sosyal medyada falan bu tür olayları görünce sadece gülüyorum. bir film izler gibi izliyorum. sözün özü;

  and the oscar goes to kezbanusssssssssss.

  (bkz: kamil)
 2. bir kız ismi.

  bunun dışında erkeklerin bu günlerde aşina olduğumuz şekliyle kullanmasının ahlaksızlık olduğunu düşündüğüm hitap şekli, yafta. bir kızın ahlakı, kültürü, hobileri ve yaşayış şekli bize çok ters ve anlamsız gelebilir. eğer öyleyse arkadaşlık etmeyiz, olur biter. kezban demek suretiyle hakaret etmek niye?
 3. biz kadın ismi.

  aynı zamanda genel olarak egosu yüksek ancak özgüveni düşük, karşıdaki dağları ben yarattım ben herşeyin eniyim şeklinde davranış gösteren kadınlara halk arasında kullanılan tabir. hakaret dememek lazım. yine dilimize pelesenk olmuş allahın kamil'i vardır. bunlar kalıplaşmış şeyler.

  derinlemesine analiz edersek ki bundan hiç hoşlanmam (derinliği sevmiyorum yüzeyseli seviyorum) kezbanı var eden kamildir.