1. eğer girişinde kimliğinizi yanınızda bulundurmaz ve pasaportla girmeyi seçerseniz, kıbrıs damgası vurulduğu takdirde yunanistan'a girmeye veda edeceğiniz ülkedir. şu sıralar büyük kriz sebebiyle daha kolay turist kabul ediyorlar, ancak bu kıbrıs-rum-yunan üçgeni anlaşmazlıkları için dahi yumuşatıcı bir sebep olmayabilir.

  içki fiyatları çok uygundur, kumar yaygındır, otelleri genellikle ekonomiktir.
 2. akdeniz'in 3. büyük adasıdir.türkiye, yunanistan ve ingiltere garantorlugu altindadir. ateskes bolgesidir. dünyanın son bölünmüş baskentine sahiptir. trafik sagdan akar.

  ölü şehir gazi magusa'yı görüp de şaşkınlık icerisinde kalmamak mümkün degildir. zamanına gore oldukça lüks evler ve otellerle dolu şehir şu anda hayalet sehirdir.

  14 ağustos 1996 yılında sınırin rum tarafından türk bayrağını indirip sınırı geçmeye çalışan 35 40 kadar kişinin çıkardığı olaylarda bayrağı indirmeye çalışan türk askeri tarafından vurularak öldürülmüş, 2 ingliz askeri de hafif yaralanmıştır. bunun sonucunda sınırının rum tarafı türk tarafından görünecek sekilde "unutmayacağız" yazdirmis karşılığında ise türk tarafina da "unutturmayiz" yazılmıştır.
  ekleme: bayrağı indirmeye çalışan kişinin cenazesine abdullah öcalan çelenk göndermiştir.

  hellim peyniri ve şeftali kebabıyla ünlüdür. et ve süt ürünleri tuketmedigim için ben tatmadim yiyenler güzel olduğunu söylüyor. ada ülkesi olmasina ragmen balık ürünleri olmaması da ilginç bir noktadır.

  benim gibi alkol kumar ve gece hayatı ile ilginiz yoksa kıbrıs'ta en güzel deniz gazi magusa'dadir. eşekleri ile ünlü adanın uç tarafı dipkarpaz'a mutlaka gidilmelidir.

  mavi köşk (kaçakçının köşkü- sophia loren'in süt banyosu , elma hikayesi, manzarasi, timsah derisinden calisma masası, kutuphanesini görün. ), st.hilarion kalesi ,batik gemi muzesi ,girne kalesi, salamis harabeleri, barbarlik müzesi, cengiz topel anıtı ve sehitlikler gezilebilecek yerlerdir.
 3. meyve ve sebze türkiyeden geliyor dondurularak bu nedenle geneli çürük ve çok pahalı. balık yok et tüketimi fazla.

  kiralar yüksek özellikle üniversite yakınlarında olanlar. 200.000 tlye bir ev alınıp daha sonra kiraya verilebilir. yatirim amaçlı. (sadece magusa için girne de fiyatlar çok daha yüksek.)

  toplu taşıma yok araba şart. trafik sağdan. yollar bozuk asfalt yol sadece g
  girne magusa arası.

  su (bulabilirsen), elektrik çok pahali. dogalgaz tabiki yok tüp kullanılıyor genelde. isınma işi; kış ayları soğuk oluyor, klima veya elektrikli ısıtıcı ile yapiliyor yağmurlu geçiyor genelde.

  türkiye markaları hariç satılan tüm yabancı markalar sahte gene de nerdeyse orijinal fiyatına yakın satış yapılıyor. (gucci ayakkabı 1200 tl civarı! !!!) elektronik dubai veya çin den geliyor alinmaz. benzin 3.47 tl. sanırım. lpg yok.

  iş, garanti, halk bank, vakıfbank ve ziraat bankası türkiye bankaları.

  alkol ucuz sigara türkiye ile aynı.

  internet pahalı.