1. -8 ocak 1983'te doğmuştur. kuzey kore'nin lideri olan kim jong-il'in en küçük oğludur. ve kore işçi partisi birinci sekreteridir. kuzey kore devlet başkanlığı görevine kim jong-il 17 aralık 2011'de öldüğü zaman getirilmiştir. eşi ri sol-ju'dur

    -1994 yılında kuzey kore'yi kuran kişi, kim il-sung'un ölümünden sonra iktidara gelen kim jong-il sağlık sorunları sebebiyle eylül 2010'da en küçük oğlu kim jong-un'u halefi olarak seçmiştir.

    -kuzey kore devlet televizyonu kim jong-il'in yerine kim jong-un'un geleceğini kamuoyuna "büyük halef" sözcükleriyle duyurmuştur.
  2. eşinin ismiyle güzel kelime esprisi yapılırda, kocası gelir asar bu seferde.
  3. expo 2016'da ülke bahçeleri kısmında olduğunu görünce büyük merakla kuzey kore bahçesine gittim. içimde böylesine kapalı bir toplum ne sergilemiş ne sunmuş olabilir ziyaretçilerine merakı ve sanki kapalı bir kutunun içindeki kimsenin göremediği şeyi görecekmişim heyecanı uyandı giderken en nihayetinde ülkede yetişen bir takım çiçekler ve ülkede kullanılan pulların sergilendiği bir bölüm vardı. ve tabi ki baktığım her yerde kim jong un vardı. stand da görevli kuzey koreli orta yaşlı bayanla konuşmayı cok isterdim ne hissettiğini ülkedeki baskıcı rejim altında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu soracaktım ancak nasıl bir tepki verir konuşabilir mi bu konu hakkında konuşursa başına bir şey gelir mi acaba gibi sorular belirdi kafamda bilemedim bir de yanımızda türk görevli vardı tabi özellikle türk görevlinin olması bir emniyet göstergesi gibiydi çünkü her bahçede türk görevli yoktu. sonuç olarak oradan bir dikta rejiminde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu az da olsa öğrenerek ayrıldım. düşünsenize kendi ülkemde pul koleksiyonunun üzerinden bana bakan yüzlerce kim jong un benim çekinmeme yetti ve oradan gezdikten sonra teşekkür edip çıktım.
  4. geçenlerde milli eğitim bakanını düzgün oturmuyor diye idam ettirmiş.. ruh hastası bir diktatör
  5. çoğu haberin medyanın doldurması olduğunu düşünsemde psikopat bir yönü de olduğu gerçek ama yinede saygım var böyle bir çağda ülkesini dikdatörlükle bu kadar sıkı yönetmek ve halkı bu denli baskılayabilmek kolay değil üstelik amerikaya ya da diğer batılı ülkelere de kafa tutuyor. bizim sözde kafa tuttuğumuz gibi değil ciddi bir şekilde yeri geldiğinde meydan okuyor yeri geldiğinde gözdağı veriyor.
    wtf