1. şehirlerde belediyeler tarafından sahipsiz ve kimliği belirlenmeyen, yakını bulunamayan mevtalar için tahsis edilen mezarlık alanı. şehir mezarlıklarından farklıdır. isim yazan taşlar, tahtalar yoktur. sadece metal levhalara yazılan numaralar vardır. kadın, erkek, çocuk farketmez hepsine bir numara verilir. numaralara ait dosyalar, kolluk kuvvetlerinde, adli tıp kurumlarında, belediyelerde bulunur.

    buralara kimler defnedilir? öncelikle ölü bulunan şahsın kimliği yok ise, hastahanelerde ölenlerin yakınları yok ise veya aile cenazeyi almaz ise, huzurevlerinde, çocuk yurtlarında yaşarken ölen kimsesizler, umuda yolculuğa çıkıp kaçak sulardan başka ülkelere gitmek isterken alabora olan teknelerde boğulan mülteciler yasal süre sonunda bu mezarlıkta yerini alır.

    kayıp yakınları belli bir süre sonra mutlaka adli tıp kurumlarına veya kolluk kuvvetlerinin kbc (kimliği belirsiz ceset) arşivlerine bakmaları gerekir. bulunan ölü şahısların üzerlerinde kimlik olmadığından kıyafetler, gözlük, anahtar vb gibi materyallerin fotoğrafl belgelenir. kişinin otopsi sonucu, yara, yanık, ameliyat izleri, diş protezleri bedensel her emaresi yazılır ve şahsın fotoğrafları çekilir. tutanakla arşivlenir. yasal süre beklenir. sonra belediye ekipleri gelip kimsesizler mezarlığına defneder.

    isimleri yoktur." 15762 numaralı kbc, beyaz erkek/kadın/çocuk, uzun/kısa saçlı boyu/kilosu, tahmini yaşı...şu tarihde şurada bulunmuş yapılan adli otpsi sonucunda ....... dan öldüğü anlaşılmıştır". minvalinde geride sadece eşyalarının ve tutanaklarının olduğu bir dosya bırakıp giderler. gömüldükten sonra sahibi çıkanları da olur. o zaman ya kabirden çıkarılırlar ya orada kalırlar.

    dünya kimseye kalmıyor. astronomik fiyatlarla alınan deniz manzaralı lüks mezarlarda yatan da var, bakımlı kabristanlarda yatan da var, kimsesizler mezarlığında yatan da var, ölümün insanı eşitlediği tek yer, tek ev. manzarası, yeri önemli değil. hepimizin son evi camsız, kapısız, çatısız tek tip karanlık bir yer.
    tek farkı sahipli mezarlıklar isimlidir. sahipsizler numaralı. sahipliler ziyaret edilir, sahipsizlere kimse uğramaz. öyle işte.