1. hong kong merkezli, oyunlar için key satışı yapan güvenilir bir site.

  steam türk lirası ile işleme geçmeden önce, son derece hesaplı bir şekilde oyun alınabiliyor ve steam'de aktivasyonu yapılabiliyordu. fakat, steam'in türk lirası açılımından sonra çoğu oyunda pahalıya kaçabiliyor. müşteri hizmetleri de sorunsuz. bir keresinde collectors edition olarak satın aldığım oyun, steam'de normal versiyon olarak eklenince; yaptığım -kısmı para iadesi için- itiraz sonucunda, paramı tam olarak geri aldım, oyun da hesabım da kaldı.

  öte yandan, zaman zaman siteyi takip edip, kampanyaları izlemekte fayda var. örneğin, şu an fallout 4 cd key'i 80tl'ye ayırabiliyorsunuz. bence değer...

  kinguin.net
 2. asla güvenilir bir site değildir. satın aldığınız key'lerde henüz sorun yaşamamış olabilirsiniz ancak bu, key'lerin yasal yollarla elde edilip satıldığı anlamına gelmiyor. zaten kimi firmalar da burada satılan kopyaları tespit etmeye çalışıp, tespit edebildiği durumlarda kopyaları direkt olarak iptal ediyor ve böyle bir durumda yapımcı firmadan yardım almanız da mümkün değil. buradan satın alınan bir key için oyunu dağıtan firmaya başvurmak, çalıntı telefon satın alıp sonra o telefon işlemeyince telefonu çalınan adama (asıl sahibine) gidip yardım istemek gibi bir şey olur. belki kinguin bu durumda size yeni bir key yollar ama unutmayın ki o da aynı yöntemle elde edilip henüz yakalanmamış bir key'dir.

  öncelikle bilmeniz gereken; buradaki satışlar kesinlikle oyun yapımcılarının izni ile yapılmıyor (yani bu da siteyi yetkisiz satıcı -unauthorized store- yapıyor) ve oyunu yapanlar buradaki satışlardan tek kuruş pay almıyor.

  oyun kopyaları da genellikle kredi kartı dolandırıcılığı ve benzeri dolandırıcılık/hırsızlık yöntemleri ile elde edildiği için çok ucuz fiyattan satılabiliyor çünkü zaten bu kopyalar için dolandırıcılar kimseye para falan ödemiyor. bu durumda oyun yapımcısını dolandıran adam para kazanıyor, dolandırıcıya yer sağlayan, onu motive edip oyun firmalarına karşı koruyan ve bu tarz şeylere önlem alabilecekken kasten almayan kinguin komisyon alarak para kazanıyor ama sizin ödediğiniz paradan tek pay almayan o oyunu yapan kişi/şirket oluyor.

  her zaman söylediğim şeyi tekrar söylemek istiyorum: kinguin ya da g2a gibi gray-market sitelerden alışveriş yapıp dolandırıcıları zengin edip onları daha da fazla çalmaya motive edeceğinize gidin oyunları korsan indirip oynayın. emin olun bunu yaparak oyun yapımcılarına daha fazla destek olmuş olursunuz. lütfen bunu söylerken ironi yaptığımı düşünmeyin. bu tamamen gerçek.

  g2a özelinde anlatılmış ama aynı şeyin laciverdi olan kinguin için de geçerli olan ve oyun kopyalarının nasıl bu kadar ucuza satılabildiği hakkında fikir sahibi olacağınız şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim (yazıyı ben yazdım ve bu konuya çok önem verdiğimden ekşi'den silmediğim 5 yazımdan biri olarak orada tuttum, buraya kopyala yapıştır yapmak istemediğim için de link veriyorum):

  https://eksisozluk.com/entry/57537068

  kinguin'in türkiye pazarına girişine sevinen insanlar için yazılmış şu yazıyı da okuyun (bu da benim yazım, yukarıdakiyle aynı sebepten yalnızca link veriyorum):

  https://eksisozluk.com/entry/58964745

  yasal bir mağaza olarak bizzat oyun yapımcıları ile çalışıp büyük payı onlara verip düzgün iş yapmaya çalışan ama g2a/kinguin tarzı sitelerde satış yapıp milletin sırtından haksız kazanç sağlayan kişilerin kredi kartı dolandırıcılığı ile 30bin dolar'dan fazla zarara uğrattığı indiegamestand sitesinin konu hakkındaki yazısı için de şöyle buyrun (yazının içindeki linklere tıklamayı da unutmayın):

  http://blog.indiegamestand.com/featured-articles/steam-key-reselling-killing-little-guys/

  hiç olmadı g2a, kinguin gibi sitelerden oyun almadan önce o oyunu dağıtan firmaya e-mail atıp kinguin/g2a ile ya da oralarda satış yapan kişilerle herhangi bir anlaşması olup olmadığını, eğer oyularını oradan alırsanız herhangi bir pay alıp almayacaklarını sorun, bakın bakalım ne cevap alacaksınız. hatta kolaylık olsun diye alacağınız muhtemel cevaplardan birini de buraya koyayım:

  https://twitter.com/devolverdigital/status/466577590606520320

  eğer tüm bunlardan sonra hala vicdanınız el veriyorsa gidin bu tarz sitelerden alışveriş yapmaya devam edin, sonra da diğer sitelerde "çok güvenilir yav bunlar" diye millete önerin. bunu yapabiliyorsanız zaten artık sizin için yapılabilecek pek bir şey kalmamış demektir.