• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar selim ileri
kırık deniz kabukları - selim ileri
...bununla birlikte romancı hep tedirgindir. sözgelimi oğlunun prag'a gidişini hatırlayan romancı, vedad'ı birdenbire "bir sis içinde " örtülü görüyordu. ve bu hatırlayışını yorumlamak istedikçe, iki şüphe yakasına yapışırdı: genç adam ya annesinden ayrılırken bu ayrılışın sonrasıza kadar sürüp gideceğinden kaygılanmıştı yada kendisini bekleyen "akıbet"i önsezileriyle duyumsuyordu... romancı, oğlunun "öyle mahzun", öyle titrek, öyle yaslı bir bakışla annesine baktığını hatırlıyordu ki, "işte şimdi yine onu, o bakışıyla" görüyor, gözyaşlarını zor tutuyordu. sonra "katar" hareket etmiş...

çağdaş edebiyatımızın yaşarken klasik olmuş yazarlarından selim ileri, kırık deniz kabuklarında yaşanmışlıkların tortusundan kuruyor yapıtını. sultan reşad'ın dolmabahçe sarayı'ndan atatürk'ün çankaya'sına, büyük romancımız halid ziya uşaklıgil ile birlikte yol alırken, bir yandan da halid ziya'nın hariciyeci oğlu halil vedad'ın genç yaştaki intiharını ancak kendisine yaraşabilecek bir incelik ve duyarlılıkla anlatıyor.

kırık deniz kabukları, geçmişin kırılıp unutulmuş bir anısı...
  1. halid ziya uşaklıgil’in hariciyeci oğlu halil vedad uşaklıgil’in son görev yeri olan tiran’da intihar ederek 33 yıllık yaşamına son verişinin hikayesinin anlatıldığı kitaptır. kitabı okuyunca halil vedad’a üzülmemek elde değil. eserde haild ziya’nın “bir acı hikaye” kitabından da alıntılar mevcut.