• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar neil gaiman
kırılgan şeyler - neil gaiman
yokyer, amerikan tanrıları ve anansi çocukları gibi romanlara imza atan neil gaiman, kırılgan şeyler'de bu kez öykü ve şiirleriyle çıkıyor karşımıza. 2007'de locus ödülünü kazanan bu derlemede, "zümrüt dosya", "kapanış saati", "güneş kuşu" ve "koltuğa ekim oturduğunda" gibi tek başlarına ödüllendirilmiş öykülerle birlikte bir amerikan tanrıları öyküsü olan "vadinin hükümdarı" da yer alıyor.

a. c. doyle'dan lovecraft'a, ray bradbury'den c. s. lewis'e kadar uzanan bir çağrışım zincirinin görüldüğü bu metinlerde gaiman, edebiyatın büyülü, fantastik ama hassas gerçekliğine yakından bakmaya davet ediyor bizi. öykülerin, tıpkı hayallerimiz ve kalplerimiz gibi kırılgan şeyler olduklarını hatırlatıyor, özellikle de kâbuslardan ve gölgelerden doğan öykülerin…
(tanıtım bülteninden)
  1. daha önce bazı antolojilerde denk geldiğimiz öykülerinin yanında daha önce hiç okumadığımız (en azından türkiye'de) öykülere ve şiirlere erişebilmek elbette ki yazarın takipçileri için çok güzel ama benim için en güzel tarafı öykülerin başında yazarın yazış süreciyle ilgili önsözlerinin bulunması. sanki yazarla oturup öyküleri hakkında sohbet ediyormuş hissi yaşattı bana ki bu kadar sevdiğim bir yazar olduğundan benim için paha biçilemezdi.