• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (1.00)
kırmızı başlıklı kız - charles perrault
kırmızı başlıklı (ya da pelerin ve kukuleta) bir giysi giyen küçük kızı annesi, yiyecek vermesi için hasta büyükannesinin ormandaki kulübesine gönderir. küçük kıza, yolda durmamasını tembihler. kızı ormanda yürürken gören bir kurt, onu yemek için bir plan yapar. kurt, kibarca kıza nereye gittiğini sorar. kız, kurdu arkadaş canlısı gördüğü için kurda cevap verir. kurt, kıza büyükannesi için biraz çiçek toplamasını söyleyip farklı bir yola yönlendirir. o çiçek toplarken kurt büyük annenin evine varıp onu yutar; büyük annenin geceliğini giyip yatağına girer.

kulübeye varan kız, ninesinin kocaman kulakları, gözleri, elleri ve ağzı olduğunu fark eder. kurt kızı yutar ve uykuya dalar. bir oduncu (veya avcı) büyük anneyi ziyarete gelir; yatakta uyuyan kurdu görünce olanları anlar, kurdun karnını makasla yarıp kırmızı başlıklı kız ile ninesini kurtarır. kız, uyuyan kurdun karnını taşlarla doldurur. kurt, uyanınca devrilir ve ölür. kırmızı başlıklı kız, “yaşadığım sürece bir daha asla kendi kendime yoldan çıkıp, ormana girmeyeceğim” der. neşe içinde evine döner ve bir daha kıza hiç kimse zarar veremez. (vikipedi)
  1. kurt kizdan aptal, kiz da kurttan mal. ulan ormanda gormussun kizi, orada yesene, ne diye o kadar plan yapiyorsun? ya kiza ne demeli; kurt ile buyukannesini bir kilometre oteden fark etmesi gerekirken, burnunun dibine kadar gidip mal mal sorular soruyor.