• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kırmızı pelerinli kent - aslı erdoğan
"gezi kitabı kadar ayrıntılı, şiir kadar dokunaklı, öykü kadar kendi içine dönük bir kitap kırmızı pelerinli kent. kırmızı pelerinli bir sihirbazın içindeki kötülükleri örttüğü, turistik yabancılara sadece hünerlerini gösterdiği bir kent olmuş rio. kendine gülümseyenlere gülümseyip,işin özünü anlayanlara şiddet uygulayan bir psikopata dönüşmüşmüş bir kent var karşımızda."
 1. aslı erdoğan çok kıymetli bir yazar. dünyada türkiye'den daha çok tanınmasını açıklamak gibi bir hadsizliğim olamaz. dünya okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılıyor. sadece üzücü olduğunu söyleyebilirim. okumayanlar için bir eksiklik.
 2. psikolojik ve felsefi derinliği bir yana yalnızlığın edebiyatı, edebiyatın da yalnızlığı besleyişini mükemmel şekilde sergilemiş ve bu ilişkinin dilini mükemmel bir şekilde tespit edip romana uygulamıştır.

  edebi teknik olarak da iyi bir metafiction uygulamasıdır. kitabın dili ve içeriği o kadar iyi ki insan romana teknik açıdan bakmaya çalışırken kendini kaba bir şey yapıyormuş gibi hissediyor.

  bir de kaç yıldır gelmiyor yeni kitap asli erdoğan'dan. öykü, roman, deneme ne olursa olsun, arıyor insan ondan kelimeleri.
  fmd