1. Kedi maması yemekten zevk alan, inek sütünün ölümlerine neden olabileceği, şirin ve ürkek görüntülerine rağmen doğal ortamından asla koparılmaması gerekilen yabani hayvan.

    Annesi bırakmış bir yavru kirpi ile karşılaşırsanız süt tozu ile beslemeniz gerekecektir.

    +Türkiye’nin koruma altındaki türlerinden biridir. Şu anda tehlikede olmayan fakat yakın gelecekte soyunun tükenmesinde hassas, tehlikede, kritik tehlikede olmasına aday gösterilmekte. Umarım hiç yaşanmaz ve dağda küçük bir gezintide hep karşılaşırız.
  2. birçok hayvan gibi, okşanmaktan,sevilmekten keyif alan bir hayvan :)
  3. zamanında çakalın pafıladığı dağlarda gezerken rastlaştığımız tatlı hayvan. yavruları da olurdu yanlarında. bir keresinde insanlar tarafından açılmış bir kuyunun içine düşmüş kirpileri gördüğümüzü hayal meyal hatırlıyorum. çıkaramamıştık galiba. yazık oldu hayvanlara.

    o dağların yerinde şimdi "blok apartımanlar" var. bak gene moralim bozuldu aq. çocukluğumuza dair birşey kalmayacak bu gidişle.
  4. gece karanlığında önce fare zannedip sonra kediler kendisiyle ilgilenmeyince bu ne ya deyip el feneriyle bakınca kirpi olduğunu anladığım, o günden beri de her akşam ona mama bıraktığım sevimli hayvan.