1. insan şu an sevdiği kişinin davranışlarına,zihnine, 'ona' defalarca kez aşık olabilir. her sabah farklı bir yerini severek uyanabilir ama o ilk an, içinden boynuna atlayıp seni seviyorum demek istediği ilk an yıllarca korur etkisini.
  2015 kışı öyle çok soğuk değildi ankarada. biz tanışalı aylar olmuş, işler yeni yeni ciddileşiyordu. karanfil-2 yi olgunlara bağlayan bi dönemeç varya o kızılayın kalabalığını yavaş yavaş geride bıraktığın o keskin ara, ben ilk defa orada fark ettim gözlerinin ela yeşil olduğunu. ben minik minicik bir kadınım sözlük. o kocaman cüsseli bir adamdı. gel gör ki yetişemedim ona. dalga geçmesin mi benimle sokağın ortasında. saat akşam 7 yi geçiyormuş, o kışın en sert yağmuru da yağıyormuş ankaraya. dalga geçti ya o benimle kalakaldım öyle sokağın ortasında. şapkamın ucundan bana bakacak elimden tutup öpecek mi diye beklerken dünyada sadece ona has olduğunu düşündüğüm şeyi yaptı. arkasını döndü, elmacık kemiklerini geriye aldı ve kalın dudaklarının sadece sol tarafını kaldıran gülümsemesini gösterdi bana. 'gel buraya'.
 2. sıçtın mavisini gördüğü andır.. *
 3. sürekli onu düşünür buluyorsan kendini. gördüğünde şapşal bir sırıtış yapışıyorsa yüzüne, elini kolunu nereye koyacağını bilemiyorsan. karnına kramplar giriyor, kalp atışların hızlanıyorsa aşıklar kervanına katılmışsındır. bu duyguları kaybettiğini hissettiğin an aşk ya bitmiş ya da yerini alışkanlığa bırakmıştır. kaybetmemek dileğiyle. sevelim sevilelim zira hayat aşksız anlamsız bana göre.
 4. insanların bir arada yaşaması için onları ilk etapta buluşturan birkaç hormonun salgılandığı an. fazla yüceltiliyor.
 5. çok keyifli olduğun bi anda keşke şuan yanımda olsa diye düşünüyorsan, ciddi manada onsuz yemek yemek bile sıkıcı geliyorsa sıçtın kardeşim hadi hayırlı olsun.
 6. mutluluktan ağlayabilmeyi keşfettiğiniz an...
 7. bir şey okurken beyin fırtınası yapacak şekilde "düşünmekten" konsantrasyonunuz bozuluyorsa, çalışırken, birdenbire aklınıza o kişi veya onu çağrıştıran olaylar geliyorsa işinizi o an yapamıyorsanız; akabinde mal bir sırıtış ile süslüyorsanız o anları, tebrikler aşıksınız.

  bir de o kişiyi görünce saçmalıyorsanız tamamdır.
 8. o kişiyle seviştiğimi hayal edemediğim an akdeniiiii zahşamlarıı bir başgaa oluyoğoo...
 9. kişinin o an hissettikleri, ölüm anında hissettikleriyle yarışır. öyle bir şaşkınlık, öyle bir panik, öyle bir çaresizlik. ayrıca her ikisinde de ruhunu teslim eder.
 10. bence gözlerine bakıpta onu ne kadar sevdiğini söyleyecek kelimeleri bulamadığında, susmaktan başka yapacak birşey olmadığında ve tüm bunlar olurken çok derinlerde çaresizlik duygusunu yoğun hissediyorsan bil ki aşık olmuş "olabilirsin". fakat önce kendinden haberdar olmak ne hissettiğini anlayabilmekte lazım.