1. insanın çevresinde yer alan zaman zaman soyut; zaman zaman psikolojik; zaman zaman da enlem, boylam ve ekvator gibi kişinin etrafını sardığı var sayılan alandır.

  türkiye'de içine edilen kavramlar biridir.

  örnek verecek olursak:

  - otobüs beklerken veya otobüste neredeyse ağzımızın içine kadar girecek olan insanlar ve bacağını yaya yaya, elini kolunu sizi rahatsız edecek biçimde kullanan insanlar bir güzel işgal ederler sizin kişisel alanınızı.

  - siz biriyle konuşmak istemiyorsunuzdur, ama o sizinle zorla arkadaş olmak istiyordur. "ama ben sadece arkadaş olmak istiyorum ne var ki bunda?" deseniz bile pek güzel işgal ediyorsunuz o insanın kişisel alanını. arkadaş olmayıver birader. açıl da az nefes alalım.

  - sevgilisinin ne giyeceğine karışan insanlar konusu tartışmalı olabilir ama bence bu da bir kişisel alan işgaline girer. zaten sevgilin seni seviyorsa dikkat eder her şeyine sen çok kasma bence. zorla sevgi olmaz.
 2. ihlali son derece sinir bozucudur. saygısızlığın, hadsizliğin hayata yansımalarındandır. ne yazık ki saygıdan, anlayıştan yoksun yurdum insanının en belirgin özelliklerinden de biridir.

  en çok bebeklerin ve çocukların kişisel alanlarına müdahale edilmesine sinirleniyorum. her şeyi bilen yurdum insanı ne ebeveynleri rahat bırakır ne de çocukları. sınır ihlalinin en uç örneklerini yaşatırlar ailelere.

  bir de herhangi bir yerde sıra beklerken sürekli arkadan dürten, fiziksel temasta bulunan insanlara çok sinir oluyorum. uyarmak da işe yaramıyor bu tipleri maalesef. zor, çok zor.