• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar kenzaburo oe
kişisel bir sorun - kenzaburo oe
"kendini kandırma zehrini bir kez tadan insanlar, bir daha kendilerini asla kurtaramazlar..."

büyükşehir ortamındaki yalnızlaşma ve yabancılaşma sancılarından kurtuluşu afrika gezisi hayallerinde arayan dershane öğretmeni bird. karısı her an doğum yapmak üzeredir ve evlendiği anda iyice azalan afrika gezisine çıkma umudu, çocuğun doğumuyla tümüyle sönecektir.

bir de çocuk beyin fıtığı gibi ender rastlanan bir anormallik ile doğuverince, bird kendini bir karabasanın ortasında bulur. yaşadığı utanç ve korku onu önce alkole ve sorumluluklarından kaçmaya, sonra çocuğu yeryüzünden bir an önce silinmesi gereken bir düşman olarak görmeye kadar götürecektir...

kişisel bir sorun, kendisi de engelli bir çocuk sahibi olan 1994 nobel edebiyat ödüllü japon yazar kenzaburo oe'nin tüm dünyada tanınmasını sağlayan en önemli eserlerinden biri.
 1. bir amcamın bana yaptığı en büyük kıyaktır bu kitap. okuduğum dönem itibariyle de çevreye yabancılaşmayı tam anlamıyla hissettiren eser.
 2. "kendini kandırma zehrini bir kez tadan insanlar, bir daha kendilerini asla kurtaramazlar..."

  kendimi kandırmayı bıraktığım zamanda okusam dahi, çok güzel bir kitaptı. gerçeklerle yüzleşmek veya onları görmezden gelmek gerekli. bana kalırsa yüzleşmek daha doğru. bu ikisinden biri yapılabilir, fakat kendimizi kandırmak asıl kötü olan. daha kötüsü de zamanla bu hayallere kendimizin de inanmaya başlaması.
  gerçekten olmak istediğim yer burası mı?
  sevginin gerçeğini kendimi kandırmadan kimlerden alabiliyorum?
  günlük hayatta çok insanla konuşuyoruz, fakat içtenlikle kaç tanesini seviyoruz? kaç tanesinin yokluğunu hissediyoruz?

  son yazılarım kitapla alakasız belki fakat bu gerçeklerden birçok insan kaçıyordur.